×
SHBA, Shkurt 2012
Kufomat e disa njerëzve të vrarë gjatë sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001 në Nju Jork u groposën në një vendgrumbullim plehrash. Për këtë flitet në raportin e përgatitur me porosi të Pentagonit.
Ish Guvernatori i Massachusetts Mitt Romney fitoi në zgjedhjet paraprake (primary election) në dy shtete - Michigan dhe Arizona.
“Infrastruktura bërthamore e Iranit që në mesin e vitit 2011 u shkatërrua
Dialogu bilateral dhe kontaktet mes autoriteteve të Pakistanit dhe Shteteve të Bashkuara do të rifillojnë tashmë që në mars të këtij viti.
Komandanti i forcave vullnetare iraniane “Basij”, Gjenerali brigadës Mohammad Reza Nakdi deklaroi se pë
Kina ka hedhur poshtë kritikat që i adresohen asaj nga ana e zyrtarëve amerikanë
Koreja e Jugut dhe SHBA filluan të hënën manovrat ushtarake në shkallë të gjerë nën emrin e koduar “Key Resolve”, të cilat do të përfundojnë më 30 prill.
Anëtarët e delegacionit, në përbërjen e të cilit hynin
Inspektorët ushtarakë amerikanë do të kryejnë një fluturim vëzhgimi mbi territorin e Rusisë, njoftoi shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes të Federatës Ruse.
Situata rreth Iranit po bëhet me kalimin e çdo ditë gjithnjë e më e tensionuar.
Një nga kandidatët kryesorë për presidencën Mitt Romney ka lënë pas vetes për nga popullariteti i vet Presidentin aktual të SHBA Barack Obama.
Veprimi ushtarak kundër Iranit do të ketë pasoja mjaft të rënda p
SHBA kanë konfirmuar se kanë ndërmend të kërkojnë forcimin e presionit
Delegacioni i Koresë së Veriut fluturoi sot në Pekin për pjesëmarrje në bisedimet në nivel të lartë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Për këtë njoftoi shkurtimisht Agjencia verikoreane e lajmeve pa specifikuar detaje të tyre.
Presidenti i SHBA Barack Obama do të takohet me Kryeministrin Izraelit Benjamin Netanjahu më 5 mars të vitit 2012.
Ministrja e Jashtme e Pakistanit Hina Rabbani Khar ka paralajmëruar SHBA kundër ndërhyrjes në punët e brendshme të vendit.
Avionët e papilotuar (drones) të Forcave Ushtarake Ajtore të SHBA po kryejnë fluturime zbulimi
SHBA do të vendosin në bazën ushtarake Rota në Spanjë 4 shkatërrues (destroyers) të pajisur me sistemin luftarak multifunksional “Aegis”, si pjesë të sistemit të mbrojtjes evropiane antiraket.
Ushtria e SHBA ka nënshkruar një kontratë me kompaninë amerikane ReconRobotics për
Administrata e Barack Obama u dha udhëzime ekspertëve ushtarakë për të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
2
4
5
6
11
12
13
18
19
23
25
26