×
SHBA, Gusht 2011
Furnizimi me energji elektrike i kryeqytetit amerikan, që u ndërpre për shkak të uraganit “Irene”, do të rivendoset deri në mbrëmjen e ditës së enjte.
Qeveria e SHBA pranoi faktin e përfshijes së vet në bisedimet e drejtpërdrejta
Ekspertët amerikanë po fillojnë sot një seri fluturimesh vëzhguese mbi territorin e
Bursat ruse të aksioneve shënuan rënie në sfondin e frikës së investitorëve të lidhur me ngadalësimin e mundshëm të rritjes së ekonomisë botërore.
Operacionet ushtarake dhe policore në Siri u ndaluan. Për këtë deklaroi Pë
Bursat e aksioneve të Azisë u hapën të premten me një rënie katastrofike.
Presidenti Barack Obama beson sinqerisht se puna e tij është më e mira në botë. Për këtë ai deklaroi në intevistën e vet dhënë kanalit televiziv amerikan CNN.
Ekonomia botërore po përballet aktualisht me një situatë krejtësisht paradoksale: normat e ulëta të interesit në SHBA u kombinuan me ritmet e ulëta të rritjes së ekonomisë amerikane.
Agjencia Ndërkombëtare e normimit Fitch ka konfirmuar rating afatgjatë sovran të kredisë
Agjencia ndërkombëtare e ratings Moody’s parashikoi reduktimin e rritjes reale të GDP të SHBA në gjysmën e dytë të vitit 2011.
SHBA nuk do ti shesin Tajvanit aeroplanët e ri gjuajtës amerikanë të modelit
Në Korenë e Jugut sot filluan manovrat e përvitshme të përbashkë
Bursat kryesore të aksioneve të SHBA përfunduan tregtimin me një rritje mesatare prej 2
Aeroplani gjuajtës amerikan F-15E ndërmorri sot një fluturim trajnimi në aerodromin e qytetit Zhukovsk në periferitë e Moskës. Ai do të marrë pjesë në Sallonin Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011” që pritet të hapet nesër atje.
Autoritetet pakistaneze lejuan ekspertët ushtarakë kinezë të njihen me sekretet e helikopterit amerikan, i cili u rrëzua gjatë zhvllimit të operacionit për likuidimin e terroristit «№ 1» Osama bin Laden.
Rating i Presidentit të SHBA Barack Obama ka rënë aktualisht deri në minimum. Sipas
Raundi i radhës i konsultimeve me SHBA në lidhje me problemin e vendosjes së sistemit
Pasi përjetuan tronditjet e javës së kaluar, bursat po fillojnë të dalin tani në “zonën e gjelbër”. Arritjen e këtij rezultati e stimuluan për to ngjarjet e fundit në Evropë dhe në SHBA.
Ekspertët e OKB-së po përgatisin një raport të ri për gjendjen në Siri. Ai do të paraqitet në konsultimet me dyer të mbyllura të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që do të zhvillohen javën e ardhshme.
SHBA kërkuan që Kina të shpjegojë përse i duhet asaj aeroplanmbajtësja e vet.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
6
7
13
14
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31