×
SHBA, Dhjetor 2009
Në rrugën e vet drejt tolerancës së gjithmbarshme bota mund të humbas
Viti i Ri 2010 erdhi në Rusi. Të parët, sipas orës lokale t
Sberbanka e Rusisë i paraqiti gjigandit amerikan të automobilave "General Motors" një llogari shumëmilionëshe dëmshpërblimi për marrëveshjen e prishur në lidhje me ujdinë e shit-blerjes së kompanisë gjermane të automobilave Opel.
Presidenti Dimitri Medvedeiv mendon, se ky vit që po përfundon mund të përfshihet në arkivin e bashkëveprimit ruso-amerikan, njoftoi shërbimi i shtypit i Kremlinit.
Rusia, SHBA, bashkëpunim, mirëbesimi, respekt reciprok
"Serbët po hyjnë në Europë", "Serbia zuri radhën për në BE", "SHBA-s po tundojnë Serbinë".
SHBA mbajnë njëfarë përgjegjësie të caktuar për tentativën e venies në veprim të mekanizmit shpërthyes në bordin e avionit të kompanisë "Nord West", deklaroi Presidenti amerikan Barak Obama.
Sateliti amerikan i ndërlidhjes Direct TV-12 dhe blloku përshpejtues "Briz-M" u shkëputën me sukses nga raketëmbajtësja "Proton-M", e cila startoi nga kozmodromi Bajkonur.
Rusia ka ndërmend të zhvillojë sistemet e veta goditëse ofensive, deklaroi Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin. Ai shpjegoi se kjo është e domosdoshme për ruajtjen e balancit të forcave me SHBA-s që po zhvillojnë sistemin e vet të mbrojtjes antiraket.
Skuadra përfaqësuese e hokeit e Rusisë korri fitore ndaj kombëtares së Finlandës me rezultatin 2:0 në Kampionatin Botëror të hokeit në Kanada.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2009
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
25
26
27
28
29