×
Afganistani, Prill 2013
Në Afganistan, në territorin e bazës ushtarake amerikane Bagram, e cila ndodhet rreth 50 km larg nga Kabuli, u rrëzua një avion transporti.
Islamabadi është i interesuar për zhvillimin e Afganistanit paqësor, deklaroi Sekretari pë
Arsyeja kryesore e prezencës së terrorizmit dhe trafikut të drogës në Afganistan është ndërhyrja e huaj ushtarake, tha Ministri i Jashtëm iranian, Ali Akbar Salehi.
Trupat e NATO-s dhe forcat afgane të sigurisë po arrijnë fitoren në luftën kundër lëvizjes "Taleban", deklaroi ditën e enjte Komandanti i Forcave Ndërkombëtare Ndihmëse të Sigurisë (ISAF) në Afganistan, Gjenerali Joseph Dunford.
Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë ra në Afganistan, në afë
Siguria kibernetike, “paketa e helikopterëve”, lufta kundër terrorizmit, trafikut të drogës dhe piraterisë. Të gjitha këto çështje u diskutuan në takimin e Këshillit NATO-Rusi, që u mbajt të martën në Bruksel. Rezultatet e negociatave të Ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, me homologët e tij nga vendet e NATO-s lejojnë të shpresohet për një “progres të kufizuar”, - të paktën, kështu i vlerësuan ato pjesëmarrësit perëndimorë të takimit.
9 shtetas turq u rrëmbyen nga militantët në lindje të Afganistanit. Rrëmbimi ndodhi kur një helikopter civil, në bordin e të cilit ndodheshin të huajt, bëri një ulje emergjente në zonën e Azra të provincës së Logar.
Anëtarët e Këshillit NATO-Rusi javën e ardhshme do të diskutojn
Duke folur në një seancë të Kongresit Amerikan, kushtuar miratimit të buxhetit ushtarak, Ministri amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, deklaroi se vendimi për blerjen e helikopterëve rusë "Mi-17" (russ. "Ми-17") është në interes të popullit afgan.
Sipas vlerësimit të ekspertëve të OKB-së, në vitin 2013 në Afganistan priten korrje rekord të lulekuqes së opiumit. Korrje veçanërisht të bollshme do të ketë në dy krahinat jugore - Kandahar dhe Helmand.
Afganistani, droga, trafiku i drogës afgane
Prodhimi i opiumit në provincën e Helmand është trefishuar që nga koha e
Afganistani, droga, trafiku i drogës afgane
Trafiku vjetor i heroinës afgane në drejtim të Europës përmes Kosovës arrin në rreth 60 ton, fitimi nga shitja e së cilës mund të arrijë deri në 3 miliardë euro.
Kosova, Afganistani, Europa, droga, trafiku i drogës afgane
Ditën e martë në provincën Nangarhar u rrëzua një helikopter ushtarak i Forcës Ndërkombëtare të Mbështetjes së Sigurisë (ang. International Security Assistence Force, ISAF) në Afganistan, njoftojnë autoritetet lokale.
Rusia kërkon hetimin e rrethanave të vdekjes së grave dhe fëmijëve
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë më 26 prill Alma-Ata p
Katër policë dhe dy banorë paqësorë kanë gjetur vdekjen si rezultat i bombardimit nga avionët e NATO-s të provincës Ghazni (në jug të Afganistanit).
Një tërmet me magnitudë 5.4 ballë ra në malet Hindu Kush në
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
5
6
7
10
11
12
13
14
16
18
20
21
23
27
28
30