×
Afganistani, Janar 2012
“Plagët e padukshme të ushtarit”, “Lufta në mendjet e njerëzve
Deri në fund të gjashtëmujorit të parë të vitit 2012 Rusia do të furnizojë Afganistanin me 12 helikopterë Mi-17.
Franca deklaroi se pezullon ndihmën ushtarake për ushtrinë afgane dhe dhënien e ndihmës në përgatitjen e luftëtarëve pas incidentit të sotëm tragjik në lindje të vendit.
Një ushtar afgan qëlloi për vdekje me armë zjarri katër ushtarakë të NATO-s në Afganistan si dhe plagosi edhe 17 persona të tjerë. Për këtë njoftoi përfaqësuesi i Aleancës së Atlantikut të Veriut.
Aty nga korriku i këtij viti Rusia do të përfundojë dërgesat e 21 helikopterëve Mi-17 në Afganistan në respektim të kontratës së nënshkruar me SHBA.
Në Taxhikistan iu nënshtruan likuidimit 200 ton drogë afgane, që ishin mbajtur deri tani
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
10
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
24
25
26
28
29
30
31