×
Afganistani, Mars 2011
Për krijimin e koalicionit ndërkombëtar për luftën kundër rrezikut kërcënues të drogës që vjen nga Afganistani bëri thirrje Kryetari i Komitetit anti-drogë të Rusisë Viktor Ivanov.
Rusia dhe një sërë vendesh të tjera abstenuan gjatë votimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që u zhvillua në lidhje me realizimin e operacionit ushtarak në Libi.
Forcat e NATO-s do ti dorëzojnë funksionet për garantimin e sigurisë në 7 rajone të Afganistanit dikastereve ushtarake të vendit në qershor të këtij viti. Për këtë njoftoi sot në Kabul Presidenti i Afganistanit Hamid Karzay.
Në Afganistan u rritën në mënyrë të theksuar vëllimet
NATO pret furnizimin e shpejtë të helikopterëve rusë në Afganistan, deklaroi Sekretari i
Rusia dhe Afganistani shprehin preokupim serioz në lidhje me situatën e krijuar në Libi dhe Lindjen e Mesme.
Delegacioni i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse i kryesuar nga Sekretari i tij Nikollai Patrushev mbërriti sot në Kabul me një vizitë zyrtare njëditore.
Gjatë video-konferecës që zhvilloi këto ditët e fundit me Presidentin e
Provincat veriore të Afganistanit do të bëhen rajenet e para të vendit në të cilat përgjegjësia për garantimin e sigurisë do ti dorëzohet nga kontingjentet e NATO-s forcave afgane të sigurimit dhe ushtrisë, njoftoi komanda e ushtrisë kombëtare afgane.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
24
25
26
27
28
29
30
31