×
Afganistani, 2011
Rusia i dorëzoi Afganistanit 9 helikopterët e parë Mi-17B5. Edhe 12 helikopterë t
Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) e Rusisë do të dërgojë
Presidenti afgan Hamid Karzai kërkoi nga NATO ndërprerjen imediate të inkursioneve të natës. Siç deklaroi në Kabul përfaqësuesi i tij, Presidenti nuk dëshiron që të huajtë të dynden me bastisje në shtëpitë afgane.
Rusia do ti dorëzojë këto ditët e afërta 3 helikopter
Rusia është përfshirë në mënyrë mjaft aktive në ripërtëritjen e ushtrisë dhe policisë afgane, duke i siguruar ato me armë dhe municione falas.
Moska e konsideron krejtësisht të papranueshëm përdorimin e “modelit të
Autoritetet afgane ndaluan në aeroportin e Kabulit aeroplanin rus An-72. Sipas deklaratës së përfaqësuesit të aeroportit, aeroplani nuk dispononte dokumentacionin e nevojshëm për fluturime në territorin e Afganistanit.
Portofoli i porosive për helikopterë të prodhimit rus përfshin 1000 njësi
Deri në fund të këtij viti Rusia është e gatshme për ti vërë në dispozicion Afganistanit partinë e parë të helikopterëve të serisë Mi-17.
Rusia është e gatshme për të dhënë ndihmën e
Bashkëpunimi me Afganistanin në luftën kundër terrorizmit dhe trafikimit të drogës do të intensifikohet.
Shërbimet speciale të Rusisë shprehen të gatshme për të ndihmuar kolegët e tyre amerikanë për të luftuar drogën afgane nga kozmosi.
SHBA ia hynë punës për realizimin e strategjisë së vet të
Duke folur në një emision të televizionit afgan Zëdhënësi i
Militantët afganë morën peng 30 fëmijë pakistanezë të moshës nga 10-15 vjeç, të cilët u ndodhën rastësisht në territorin e Afganistanit. Fëmijët u kapën nga ata që ditën e enjte.
Siguria në Azinë Qendrore duhet të garantohet nga vetë vendet e rajonit, ndihma e shteteve
Qeveria e SHBA pranoi faktin e përfshijes së vet në bisedimet e drejtpërdrejta
Droga afgane destabilizon situatën politike në Ballkan, nëpërmjet të cilit kalon gati 70% e saj, njoftoi Kreu i Shërbimit Federal të Rusisë për Monitorimin e Trafikimit të Drogës Viktor Ivanov.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31