×
Iraku, Maj 2013
Ditën e enjte një seri shpërthimesh në Bagdad shkaktoi vdekjen e 25 personave, njoftojnë autoritetet lokale.
Shiitët irakianë, të cilët përbëjnë shumicën
Militantë të paidentifikuar u dyndën me forcë në një ndërtesë të një rajoni prestigjioz në lindje të Bagdadit dhe hapën zjarr me armë automatike mbi njerëzit e ndodhur atje. Midis viktimave janë 10 gra dhe 4 burra.
Të paktën 13 persona humbën jetën si rezultat i një shp
Të paktën 38 persona humbën jetën dhe mbi 50 të tjerë u plagosën si rezultat i dy shpërthimeve në qytetin irakian Bakuba, njoftojnë autoritetet lokale.
Sulmi terrorist ndodhi pranë një xhamie sunite 55 km në jug të kryeqytetit të Irakut - Bagdad, njofton ditën e premte Agjencia Associated Presse. Shtatë persona të tjetër janë plagosur. Bomba u detonua kur njerëzit po largoheshin nga xhamia pas lutjes tradicionale të së premtes.
Të hënën në kryeqytetin e Irakut ndodhën tre shpërthime, si pasojë e të cilëve humbën jetën të paktën 10 persona.
Në prill OKB-ja regjistroi numrin më të lartë të viktimave të dhunës në Irak gjatë një muaji që nga viti 2008, thuhet në deklaratën e misionit të organizatës në Bagdad.
Një seri të shtënash me armë zjarri dhe shpërthimesh në Irak gjatë orëve të fundit kanë shkaktuar vdekjen e 15 personave, ndërkohë që 42 të tjerë janë plagosur.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
3
4
5
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
23
24
25
26
28
29
31