×
Iraku, Prill 2013
Tre shpërthime buçitën sot në jug të Irakut në zonat e banuara kryesisht me myslimanë shiitë. Sipas të dhënave të fundit, si pasojë e shpërthimeve humbën jetën të paktën 11 persona.
Si rezultat i një serie sulmesh, që janë ndërmarrë ditën e
10 policë u bënë viktima të përleshjeve me kryengritësit e armatosur sunitë në qytetin e Mosul. Gjatë dy ditëve të fundit përleshjet mes forcave të sigurisë dhe demonstruesve në Irak kanë çuar në vdekjen e 110 personave.
Të paktën 50 persona kanë gjetur vdekjen gjatë përleshjeve që shpëthyen midis sunitëve dhe policisë në veri të Irakut, ndërkohë që rreth 150 të tjerë janë plagosur.
Numri i viktimave si pasojë e një serie shpërthimesh në Irak arriti të paktën në 27 persona.
Si pasojë e dy shpërthimeve pranë një xhamie sunite në qytetin e Canaan, në verilindje të kryeqytetit të Irakut, mbetën të vrarë 7 persona, njoftoi të premten Agjencia Associated Press.
Irani kritikoi Irakun në lidhje me faktin e kontrollit ditën e hënë t
Në audioinçizimin e liderit të "Shtetit Islamik të Irakut" (krahu irakian i "Al-Qaeda"), thuhet se grupi "Fronti al-Nusra", i cili lufton kundër ushtrisë së Presidentit Assad në Siri, është pjesë e "Al-Qaeda".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
24
27
28
30