×
Iraku, 2013

Zbulimi irakian deklaroi mbi synimin e rebelëve sirianë të njësive të grupit ekstremist "Dzhebhat An-Nusra" për të rrëmbyer përfaqësuesit e misionit diplomatik të Kombeve të Bashkuara.

Në periferi të Bagdadit u krye atentat ndaj jetës së Ministrit të Mbrojtjes të Irakut.

Të paktën 20 persona humbën jetën dhe dhjetra të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimeve, të cilat gjëmuan në Bagdad të mërkurën në mëngjes.

Një grup personash të armatosur sulmuan rezidencën e Presidentit të Irakut, Jalal Talabani, në provincën lindore Sulejmania.

Sot shpërthime të fuqishme pranë një xhamie në rajonin diplomatik në perëndim të kryeqytetit të Irakut morrën jetën e 5 personave, ndërkohë që 15 të tjerë u plagosën, njoftoi policia.

Natën në të gdhirë të së premtes 4 helikopterë rusë "Mi-35" mbërritën në portin e Irakut Umm Qasr, thuhet në faqen zyrtare të Kryeministrit të Irakut, Nouri Al-Maliki, në Facebook.

Të paktën pesë persona mbetën të vrarë dhe të paktën 10 u plagosën sot si pasojë e një sulmi terrorist në lindje të Irakut.

Si pasojë e një shpërthimi, të organizuar nga një terrorist-kamikaze në një kafene të mbushur me njerëz në Bagdad mbetën të vrarë të paktën 37 persona.

Përmbushja e kontratës për furnizimin e armëve ruse në Irak tashmë ka filluar, njoftoi këshilltari i Kryeministrit të Irakut, Ali Al Musawi.

Një terrorist-kamikaze hodhi në erë veten brenda një makine bombë në veri të Irakut.

Në Irak për krime të lidhura me terrorizmin u ekzekutuan 42 persona.

Në Irak arrestuan një grua, e cila u përpoq të vendoste një bombë në murin e ndërtesës së një shkolle fillore.

Të mërkurën kryengritësit irakianë arritën të rrëzonin një helikopter ushtarak me një ekuipazh prej katër personash 200 km nga Bagdadi, njoftuan disa burime në policinë dhe ushtrinë irakene.

Më shumë se 30 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 100 të tjerë u plagosën si rezultat i një serie të re shpërthimesh të makinave të minuara në rajonet shiite të Bagdadit, njoftojnë zyrtarët irakianë.

Si rezultat i një serie sulmesh terroriste në tregjet e Bagdadit humbën jetën 23 persona, shumë të tjerë janë plagosur.

Militantët rrëzuan sot një helikopter të Forcave Ushtarake Ajrore të Irakut.

Të paktën 16 njerëz mbetën të vrarë dhe 15 u plagosën si pasojë e sulmeve terroriste në rrethinat e qytetit të Samarra, që shtrihet 120 km në veri të Bagdadit. Sipas televizionit lokal, në një xhami u aktivizuan dy bomba.

Disa fëmijë gjetën në Bagdad trupat e disa njerëzve me pranga në duar dhe me sy të lidhur.

Të paktën tre persona mbetën të vrarë dhe rreth 40 u plagosën sot si pasojë e një serie sulmesh terroriste në Bagdad dhe në veri të Irakut.

Të paktën 30 persona humbën jetën dhe më shumë se 40 të tjerë janë lënduar si rezultat i dy shpërthimeve të fuqishme në qytetin irakian Baquba, i cili ndodhet 60 kilometra larg nga Bagdadi.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
7
8
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
31