×
Iraku, 2011
Kreu i kompanisë ruse të naftës “Lukoil” Vagit Alekperov njoftoi se në mes të dhjetorit planifikon të zhvillojë një takim me Ministrin e Naftës të Irakut.
Ukraina realizoi dërgesën në Irak të aeroplanit të parë të
Tanket turke tashmë kapërcyen kufirin me Irakun për fillimin e operacionit antiterrorist. Fakti i
Aviacioni turk natën në të gdhirë të së premtes dhe në mëngjes dha goditje të reja të masivizuara mbi bazat e guerrilasve të Partisë Punëtore të Kudistanit në veri të Irakut.
Irani, Iraku dhe Siria nënshkruan memorandumin mbi ndërtimin e tubacionit të gazit. Baza e rezervave të tij do të jetë vendburimi South Pars në Iran.
Irani, Siria dhe Iraku nënshkruan sot marrëveshjen për ndërtimin e tubacionit
Ushtarakët irakianë natën në të gdhirë të së mërkurës arrestuan liderin e dyshuar ushtarak të Organizatës terroriste ndërkombëtare “Al-Qaeda-s” në Irak.
Rusia del kategorikisht kundër ndërhyrjes së huaj në punët e vendeve të Lindjes së Mesme dhe të përdorimit të forcës për rregullimin e konflikteve në rajon.
Ministri i punëve të jashtme të Rusisë Sergei Lavrov mbërriti sot në Bagdad me një vizitë pune.
Në Irak u likuidua njëri prej krerëve të “Al-Kaedës” - Noman Salman, njoftuan forcat e sigurisë të Bagdatit, i njohur gjithashtu me preudonimin Abu Sulejman.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31