×
Irani, Mars 2013
Nëse Izraeli sulmon Iranin, Tel Avivi dhe Haifa do të fshihen nga faqja e dheut, deklaroi të enjten Lideri Suprem i Iranit Ajatollahu Ali Khamenei në një transmetim të drejpërdrejtë në televizionin shtetëror.
Një agjent amerikan i shërbimeve sekrete qëlloi gabimisht në drejtim të Presidentit iranian Mahmoud Ahmadinejad, gjatë vizitës së tij në Nju Jork. Incidenti ndodhi në shtator të vitit 2006, por u bë i ditur vetëm tani.
Kleriku iranian me ndikim dhe njëkohësisht Kreu i Këshillit të Rojeve t
Autoritetet iraniane kufizuan aksesin në një sërë faqesh të Internetit, përfshirë këtu edhe “Gmail” e “Yahoo”, duke bllokuar përdorimin e rrjetit të huaj virtual privat (VPN), njoftoi ditën e martë Agjencia Associated Press.
Mediat iraniane, duke cituar burime të huaja, njoftojnë se kompania franceze e naftës dhe gazit Total dhe kompania italiane ENI shprehin dëshirën për t'u kthyer në Iran.
Presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad është kritikuar ashpër si nga kundërshtarët politikë, ashtu dhe nga përkrahësit e tij.
Irani nuk lejoi Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) të
Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) Yukiya Amano u bëri thirrje autoriteteve iraniane që të lejojnë menjëherë inspektorët e Agjencisë për të vizituar bazën ushtarake Parchin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
1
2
3
6
7
8
9
10
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
30
31