×
Irani, Shkurt 2013
Teherani dhe Islamabadi konfirmuan vendosmërinë e tyre për të përfunduar në vitin 2015 ndërtimin e tubacionit të gazit Iran-Pakistan.
Zbutja e sanksioneve aktualisht vepruese dhe heqja dorë nga miratimi i të rejave. Me një propozim të tillë doli “Gjashtëshja" e ndërmjetësuesve ndërkombëtarë në bisedimet me përfaqësuesit e Iranit. Natyrisht, nga Teherani priten hapa reciprokë: refuzimi i pasurimit të uraniumit deri në 20 për qind.
Në qytetin Alma-Ata të Kazakistanit përfunduan bisedimet e Iranit me "gjashtëshen" e ndërmjetësueve ndërkombëtarë (5 anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Gjermania).
Irani po zhvillon programin e prodhimit të plutoniumit, i cili përbën në vetvete një mënyrë alternative për krijimin e bombës atomike, përveç pasurimit të uraniumit, njofton gazeta britanike "The Daily Telegraph".
Sipas njoftimit të mediave izraelite, në Gaza kanë mbërritur ekspertë të raketave të Forcave të Gardës Revolucionare të Iranit.
Raporti i fundit i Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) p
Irani filloi instalimin e centrifugave më bashkohore të gazit, të destinuara për pasurimin e
Çështja e çbllokimit të kontratës për furnizimin e Iranit me komplekset raketore të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. C-300") as që parashikohet të merret në shqyrtim tani për tani, deklaroi Ministria ruse e Punëve të Jashtme.
Ekspertët e Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) nuk arritën dot ndonjë sukses në bisedimet e radhës në Teheran për çështjen bërthamore të Iranit.
Në territorin e Sirisë u vra gjenerali iranian i Korpusit elitar të Rojeve të Revolucionit Islamik, Hassan Shateri. Trupi i tij u dërgua sot në Teheran. Pas ceremonisë funerale të dhënies së lamtumirës së fundit, ai do të varroset.
Zëvendësi i Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë Nd
Irani po prodhon me sukses avionët e vet pa pilot, të cilët janë
Në Iran një pjesë e uraniumit të pasuruar u konvertua në karburant bërthamor për një reaktor kërkimor.
Pala iraniane i ofroi kompanive ruse të marrin pjesë në zhvillimin e një sërë vendburimeve të veta.
Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi se centrifugat e reja në objektet bërthamore të Iranit do të lejojnë reduktimin deri në një të tretën të afateve të krijimit të armës bërthamore nga Teherani.
Irani nuk ka të bëjë në kurrfarë mënyre me hedhjen n
Autoritetet iraniane pas negociatave të tejzgjatura dypalëshe liruan dhe nisën në atdhe shtetasin
U ndërmorr një përpjekje e dytë për të sulmuar Presidentin
OKB-ja me kërkesë të autoriteteve të Jemenit nisi hetimin e bllokimit të anijes
Lideri fetar iranian, Ajatollahu Ali Khamenei, refuzoi kategorikisht propozimin për zhvillimin e negociatave të drejtpërdrejta midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke e motivuar mospranimin e tij me argumentin se bisedime të tilla nuk do të zgjidhin problemet kryesore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
4
9
10
11
16
17
18
19
20
23
24
25