×
Irani, Shtator 2012
Kreu i Agjencisë iraniane të lajmeve, këshilltari i Presidentit Mahmoud Ahmadinejad për marrëdhëniet me median Ali Akbar Javanfekr u dënua me gjashtë muaj burg për botimin e materialit, që fyen Ayatollah Ali Khamenei.
Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinexhad në një intervistë për Agjensinë “Associated Press
Ministri i Kulturës i Iranit Mohammad Hosseini deklaroi se vendi i tij bojkoton çmimin Oskar p
Sipas njoftimit të kanalit televiziv “Al-Arabia”, lideri shpirtëror suprem i Iranit Ajatollah Ali Khamenei urdhëroi për ndërprerjen e veprimtarisë terroriste globale. Urdhëri formal u dha nga komanda e Gardës Islamike Revolucionare, që mbikqyr operacionet diversante jashtë vendit.
Konsultimet e para në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në Siri me pjesëmarrjen e të Dërguarit të posaçëm të OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe Lakhdar Brahimi do të mbahen më 24 shtator. Për këtë u njoftua pas përfundimit të vizitës së tij në rajon. Lakhdar Brahimi zhvilloi bisedime në Egjipt, Siri, Turqi dhe Jordani.
Egjipti po përpiqet të bindë Iranin që të ndalojë mbështetjen e Bashar Al-Assad. Përpjekjet e para të këtij lloji Presidenti egjiptian Mohammed Mursi i ndërmorri gjatë samitit të fundit të “Lëvizjes së Jo-Inkuadruarve” në Teheran.
Pavarësisht faktit që rregullatorët gjobiten shumë rëndë Standard Chartered dhe
Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (ANEA ang. International Atomic Energy Agency, IAEA) ka nd
Teherani mbështet përpunimin e dokumentave ndërkombëtare që ndalojnë sulmet kundër objekteve bërthamore paqësore.
Grupimi “Hezbollah” mund të godasë bazat amerikane në Lindjen e Mesme në rast se Izraeli sulmon objektet bërthamore të Iranit.
Irani do të godasë objektet ushtarake amerikane në rajon në rast sulmi nga ana e Izraelit. Me këtë paralajmërim doli në fjalën lideri i lëvizjes libaneze shiite "Hezbollah" Hassan Nasrallah. Ai dha një intervistë për kanalin televiziv të Bejrutit "Al-Majadin".
Republikani Mitt Romney në rast se fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA në nëntor mund të tërheqë vendin në luftë me Sirinë dhe Iranin. Këtë mendim shprehu ditën e dielë Zëvendëspresidenti i SHBA-ve Joseph Biden.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
5
6
7
8
9
10
11
14
15
16
18
20
21
22
23
28
29
30