×
Irani, Korrik 2010
Uashingtoni mbështet synimin e Iranit për fillimin e dialogut përkatësisht furnizimit të uraniumit të pasuruar për reaktorin kërkimoro-shkencor të Teheranit, njoftoi përfaqësuesi i Departamentit amerikan të shtetit Philip Crowley.
Rusia i quan të palejueshme sanksionet e vendosura nga ana e BE kundër Iranit. Aplikimi i
  Sanksionet e vendosura të hënën nga ana e Bashkimit Evropian kundër Irakut nuk do të ndikojnë mbi Teheranin. Ato nuk do të bëjnë gjë tjetër veçse do të frenojnë procesin e rregullimit të problemit bërthamor iranian.
  Në intervistën e vet dhënë kompanisë televizive CNN ish Shefi i CIA-s amerikane Majkëll Hajden (Michael Hayden) shprehu mendimin, se lufta midis SHBA dhe Iranit po vjen duke u marrë konture gjithnjë e më reale.
Ministrat e punëve të jashtme të 27 vendeve të BE do të miratojnë një paketë suplementare sanksionesh kundër Iranit.
BE po përgatit sanksione të reja të rrepta ndaj Iranit për shkak të refuzimit të tij për të pezulluar pasurimin e uraniumit në vend.
Rusia del kategorikisht kundër vendosjes së sanksioneve të njëanshme nga ana e SHBA-s dhe BE ndaj Iranit.
Negociatat në lidhje me programin bërthamor iranian janë gati për rifillim, por afatet e zhvillimit të tyre nuk janë bashkërenditur akoma, njoftoi Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov.
Ministri i naftës i Iranit Seyed Massoud Mir-Kazemi dhe Ministri i energjetikës i Federatë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2010
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2010
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
28
29
30
31