×
Shqipëria

Kriminelë të maskuar si Santa Claus, gjatë festimit të Krishtlindjeve, kanë kryer dy bastisje të armatosura në dyqanet e argjendarisë në Shqipëri dhe Kosovë.

Rusia është e gatshme të akordojë rreth 2 milionë $ për shkatërrimin e armëve kimike në Siri, njofton gazeta ruse "Kommersant", duke iu referuar një burimi diplomatik rus.

Në një deklaratë të saj të datës 23 tetor të vitit 2013, Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka dënuar aktin terrorist të ndodhur në një autobus urban në qytetin e Vollgogradit të Federatës Ruse, që shkaktoi viktima në njerëz e shumë të plagosur.

Koalicioni opozitar i Shqipërisë i kryesuar nga Partia Socialiste shpalli sot fitoren e tij bindë
Shqipëria do të vendosë regjimin pa viza për turistët rusë në periudhën nga 25 maji deri më 25 shtator, njoftoi Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Federatën Ruse.
Ish-Kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair, do të jetë këshilltari i qeverisë së re të Shqipërisë pas fitores së opozitës në zgjedhjet e ardhshme të qershorit.
Shqipëria ka në plan të anulojë regjimin e vizave për turistët rusë për një periudhë 5 mujore (nga qershori deri në tetor të vitit 2013).
Greqia, Shqipëria dhe Italia nënshkruan më 13 shkurt në Athinë marrë
Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Federatën Ruse, z. Sokol Gjoka, zhvilloi më 12 shkurt një takim me gazetarët në selinë e Ambasadës së RSH në FR. Në këtë takim, të parin për këtë vit, Ambasadori Sokol Gjoka bëri një bilanc të ecurisë së marrëdhënieve dypalëshe Shqipëri-Rusi gjatë vitit të kaluar si dhe parashtroi interesat e palës shqiptare për nxitjen e tyre edhe gjatë këtij viti në vazhdim.
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Federatën Ruse, z. Sokol Gjoka, i mbështetur nga stafi i tij si dhe nga Konsulli i Nderit të Shqipërisë në qytetin e Shën Peterburgut dhe rajonin e Leningradit, z. Aleksandër Novik, dha me dt. 24 dhjetor një pritje në qytetin e Sh. Petersburgut me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe inagurimit zyrtar të Konsullit të Nderit të Shqipërisë në këtë qytet.
Me iniciativë të Institutit të Sllavistikës të Akademisë së Shkencave të Federatës Ruse dhe me mbështetje të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në FR u zhvillua me dt. 4 dhjetor, në ambjentet e këtij Instituti në Moskë, një konferencë shkencore me temë: “Pavarësia e Shqipërisë në konteksin mbarëballkanik”.
Një skandal diplomatik shpërtheu midis Greqisë dhe Shqipërisë në ditë
28 nëntor 1912 - 28 nëntor 2012: 100 vjet pavarësi e Shqipërisë, 100 vjet shtet shqiptar, në rrjedhën e zhvillimeve historike të kohës, gjatë të cilave Shqipëria ka përjetuar vite të vështira copëzimi e mbijetese, ashtu siç ka përjetuar edhe vite qëndrueshmërie, rilindje kombëtare dhe zhvillimi.
Vladimir Putin i dërgoi një telegram urimi Presidentit të Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani me rastin e festës kombëtare të vendit - Ditës së Flamurit.
Në kuadër të Ditëve të Kulturës Shqiptare në Rusi, por edhe të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u hap, më 19 nëntor, në Muzeun Shtetëror të Artit të qytetit të Nizhni Novgorodit, ekspozita e ikonave shqiptare.
Java e filmit shqiptar në Moskë kishte edhe një karakteristikë të veçant
Në datën 6 nëntor, në kinema “Rolan” në Moskë, u çel Java e Filmit artistik Shqiptar. Për 5 ditë me radhë në këtë kinoteatër me emër, por edhe në atë “Hudozhestvenij” në qendër të Moskës, po shfaqen 6 filma shqiptarë, realizime këto kryesisht të mbas viteve 2000, që kanë në qendër histori dhe ngjarje shqiptare, kulture shqiptare, por edhe vlera ideore e artistike shqiptare.
Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të vizitojë Shqipërinë për të zhvilluar bisedime me autoritetet vendase rreth kryerjes së reformave të nevojshme për aderimin e vendit në Bashkimin Europian, njoftoi të enjten Ambasadori amerikan në Shqipëri Aleksandër Arvizu.
Shqipëria turistike është prezantuar me datë 20 tetor në një ekspozitë fotografie në qytetin e madh të kulturës dhe artit rus, Shën Petersburg, dhe vazhdon të ndiqet me interes të veçantë prej vizitorëve të ndryshëm të këtij qyteti.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31