×
Kosova, Prill 2013
Organizatorja e protestave studentore nga Universiteti i Beogradit Elizaveta Pavlloviç (Elizaveta Pavlovich) deklaroi në një intervist
Këshilli i BE-së i lidhi negociatat për pranim e Serbisë në Bashkimin Evropian me Marrëveshjen mbi Asociimin me Kosovën dhe e shtyu vendimin për zhvillimin e tyre deri në qershor.
Qeveria serbe miratoi sot planin e marrëveshjes mbi normalizimin e marrëdhënieve bilaterale mes
Negociatat për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës kanë
Rusia i premtoi mbështetjen e vet si politike, ashtu dhe financiare Serbisë. Kryeministri serb Ivica Daçiç u takua në Moskë me Presidentin rus Vladimir Putin dhe zhvilloi bisedime me homologun e tij, Dimitri Medvediev. Në bazë të rezultateve të vizitës së tij u nënshkrua një paketë solide marrëveshjesh dypalëshe, duke përfshirë edhe atë për dhënien Serbisë të një kredie prej gjysmë miliardë dollarë.
Serbia i shpreh mirënjohjen e saj të thellë Rusisë për atë
Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, në një intervistë për mediat
Trafiku vjetor i heroinës afgane në drejtim të Europës përmes Kosovës arrin në rreth 60 ton, fitimi nga shitja e së cilës mund të arrijë deri në 3 miliardë euro.
Kosova, Afganistani, Europa, droga, trafiku i drogës afgane
Në Gjermani do të prodhojnë pasaportat biometrike për Republikën e vetë
Gjuha e ultimatumeve nuk është e përshtatshme për zgjidhjen e problemit të
Beogradi dëshiron të normalizojë marrëdhëniet me Prishtinën, por kushtet
Beogradi nuk ka se ç’të bisedojë më me Prishtinën, pasi kjo e fundit nuk e ndryshon qëndrimin e saj, deklaroi në Paris Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, gjatë negociatave me homologun e tij francez Jean-Marc Ayrault.
Kryeministri serb Ivica Daçiç gjatë vizitës së tij në Moskë javën e ardhshme mund të diskutojë çështjen e Kosovës me autoritetet e Federatës Ruse, njoftoi të enjten gazeta ruse "Kommersant" (russ. "Коммерсантъ").
Pas 14 orë bisedimesh në Bruksel Beogradi dhe Prishtina dështuan në arritjen e nj
Kinoregjisorit serb Emir Kusturica mund t’i ndalojnë hyrjen në territorin e Kosovës. P
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
6
7
8
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
25
26
27
28
29
30