×
festival

Më 23 dhjetor në Moskë u zhvillua ceremonia e dekorimit të pjesëmarrësve të festivalit "Muzika e përkthimit". Ky konkurs ndërkombëtar i përkthimit mbushi plot pesë vjet. Për herë të parë ai u mbajt në vitin 2009.

Festivali i përvitshëm i filmit dokumentar rus hapet sot në New York. Në programin e forumit 3-ditor janë përfshirë 24 filma, shumica e të cilëve - fitues të festivaleve të ndryshme ruse dhe ndërkombëtare.

Banda orkestrore qendrore me emrin e Nikolai Rimski-Korsakov e Flotës Ushtarake Detare të Rusisë do të performojë në festivalin "The Netherlands Military Tattoo", i cili fillon sot në Rotterdam.

Në Moskë në Sheshin e Kuq po zhvillohet Festivali Ndërkombëtar ushtarako-muzikor i vitit 2013 "Kulla Spasskaja".

I ringjallur dy vjet më parë nga kanali televiziv privat polak Polsat, Festivali muzikor i njohur në të gjithë Evropën me emrin Sopot Top of the Top Festival 2013 këtë vit për herë të parë ka bashkëpunuar me një partnere të huaj mediatike, e cila i siguroi atij pasqyrimin mediatik ndërkombëtar. Kjo partnere ishte Kompania Transmetuese Shtetërore Multimediale "Zëri i Rusisë".

Në Kanë (Cannes) sot pritet të hapet Festivali XVI i Artit Rus. Banorët dhe vizitorët e qytetit në Rivierën e Francës (Cote d'Azur) do të kenë mundësi të njihen me arritjet e kulturës moderne, traditat ruse si dhe të blejnë produkte të artizanatit popullor.

Nesër do të fillojë Sopot Top of the Top Festival. Më 23-24 gusht audienca në sallë dhe audienca e kanalit televiziv Polsat në Poloni si dhe jashtë vendit do të shohin dhe do të dëgjojnë yjet e skenës muzikore botërore.

Festivali Ndërkombëtar i Këngës në Sopot, i cili për dekada me radhë ka qenë mjaft i popullarizuar në mesin e rusëve, përjetoi, po ashtu si dhe vetë Polonia, shumë metamorfoza. Ai ka ndryshuar emrin e tij, organizatorët, partnerët e TV, skenat, mënyrën e financimit. I pandryshuar mbeti vetëm "Bilbili i qelibartë" - Çmimi kryesor i festivalit.

Në qytetin kryesor të Skocisë pritet të hapet Festivali Ndërkombëtar i Edinburgut (Edinburgh International Festival). Evenimenti 3-javor i artit performues zhvillohet këtë vit për të 67-tën herë.

Në Kaliningrad po starton Festivali i 8-të Ndërkombëtar i Xhazit me pjesëmarrjen e yjeve botërore dhe artistëve të rinj të talentuar nga Rusia, Gjermania, Polonia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vende të tjera.

Në ishullin grek të Rodosit me një pjesëmarrje të gjerë ruse po zhvillohet festivali ndërkombëtar i muzikës klasike.

Në Festivalin prestigjioz të muzikës në Ravello në Itali për herë të parë muzikën ruse do ta përfaqësojë finalistja e konkursit “Eurovision 2013”, Dina Garipova.

Në Ekaterinburg do të hapet festivali 2-ditor "Ditët e Europës". Ai i përkushtohet Samitit Rusi-BE, i cili do të zhvillohet më 3-4 qershor.
Në kuadër të Olimpiadës Kulturore më 27 prill do të startojë Festivali muzikor Red Rocks.
Nga 18 janari deri më 17 shkurt në Shtëpinë Qendrore të Artistë
Muzika e preferuar klasike në interpretimin e muzikantëve tuaj më të adhuruar - në Moskë do të hapet së shpejti Festivali i II-të i Krishtlindjeve i muzikës klasike.
Në parkun e Moskës "Krasnaja Presnja" (russ.«Красная Персня») do të mbahet festivali i ndriçimit "Drita e Krishtlindjeve". Aktiviteti në fjalë do të stratojë ditën e enjte, më 20 dhjetor, dhe do të vazhdojë deri në datën 8 janar.
Më 20 dhjetor në kryeqytetin rus do të startojë festivali qytetar i Vitit të Ri i quajtur "100 arsye për të dalë nga shtëpia". Sipas llogaritjeve paraprake të Kreut të Departamentit të Kulturës të Moskë, Sergei Kapkov, publik i festivalit pritet të bëhen jo më pak se pesë milionë moskovitë:
Moska po përgatitet të organizojë festivalin ndërkombëtar të dritës. Në ndërtesat në qendër të kryeqytetit rus po instalohen pajisje të veçantë, të cilat do të projektojnë në mure imazhe me drita.
Në mbrëmjen e 1 shtatorit në Sheshin e Kuq të Moskës do të vijnë bandat ushtarake nga 10 vende të botës. Në kryeqytetin rus, i cili në këtë fundjavë kremton festën e Ditës së Qytetit, do të hapi siparin Festival ndërkombëtar i orkestrave ushtarake "Spasskaya Bashnya" (“Kulla Stasskaja”). Ai do të zhvillohet nga 1 deri më 8 shtator.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31