×
kinematografia, 2011
Forumi i Dytë Ndërkombëtar i Filmit në Shën Peterburg u hap në godinën e Teatrit Mihaillovski me premierën e filmit artistik “Lëkura në të cilën jetoj unë” të regjisorit spanjoll Pedro Almodovar.
Në qytetin Castiglion delle Stiviere në Italinë e veriut u hap festivali i kinematografisë ruse
Aktori i famshëm francez Pierre Richard do të marrë pjesë në festivalin e dytë ndërkombëtar të Vendeve të Arktikut “Agim polar i Veriut”, që do të hapet në Murmansk më 24 maj.
Regjisori kinematografik rus Andrei Zviagincev, katër vjet pas suksesit të filmit të tij “D
Koncerni i famshëm Kinematografik rus Mosfilm filloi të vendosë falas filmat e vet në video kanalin YouTube. Duke hyrë në këtë link http://www.youtube.com/mosfilm mund të shikoni me cilësi të lartë 50 filma klasikë të Mosfilm-it.
Versioni i restauruar dhe i hedhur në format dixhital i fimit legjendar pa zë të regjisorit sovjetik Sergei Ejzenshtejn “Koracata Potemkin” (Koracatë-anije ushtarake e blinduar) do të shfaqet në ekranin e gjerë britanik më 26 prill.
Filmi i regjisorit rus Aleksei Ballabanov «Кочегар» (“Kaldajisti”) meritoi çmimin kryesor të Festivalit Kinematografik Ndërkombëtar të vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore në Wiesbaden.
Sot në moshën 79 vjeçare u nda nga jeta aktorja anglo-amerikane Elisabeth Taylor. Për këtë njofton kanali televiziv NBC.
Në jetën kinematografike të Rusisë, mendojnë ekspertët, po çelen mund
Organizata bamirëse britanike “Filmclub”, që njeh nxënësit me repertuarin bot
Në Moskë do të hapet festivali i kinematografisë italiane “Venecia-Moska”. Ai do të zhvillohet në kuadrin e Vitit italian të kulturës dhe gjuhës italiane në Rusi.
Aktorja holivudiane Milla Jovovich plotësoi biografinë e vet kinematografike edhe me një film rus. Më 14 shkurt në Moskë u zhvillua premiera e komedisë romantike me titull «Выкрутасы» (“Vikrutasi” - “Tricksters”), në të cilën aktorja ka luajtur rolin kryesor.
Në Festivalin Kinematografik Ndërkombëtar “Berlinal” që po zhvillohet në Berlin
Festivali Kinematografik Ndërkombëtar “Berlinale” do të hapet sot në kryeqytetin gjerman.
Festivali tradicional japonez i kinematografisë u hap në Vladivostok. Kjo është hera e 44 e
Retrospektiva e filmave të regjisorit të njohur kinematografik rus Andrei Konçallovskij fillon të enjten në Qendrën londineze të arteve “Barbican”. Qendra në fjalë e ftoi Konçallovskin për ti paraqitur nga 20-30 janar publikut britanik filmat e tij në gjuhën ruse.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31