×
kinematografia

Kylie Minogue do të nxjerrë së shpejti një album të ri. Data e saktë e realizes dhe emri i CD-së nuk janë bërë të ditura ende, megjithatë këngëtarja zbuloi se si do të quhet kënga e parë, e cila do të përfshihet në albumin e ri - "Into the Blue".

Programi i Javës së kinematografisë ruse që do të zhvillohet nga data 9-13 tetor në New York, do të përbëhet nga tetë filma artistikë dhe dy dokumentarë, njoftuan organizatorët e aktivitetit.

Në Romë u zhvilluan xhirimet e një filmi mbi jetën e Gjon Palin II.

Mbi jetën e informatorit të site "WikiLeaks", Bradley Manning, planifikohet të xhirohet një film.

Skenaristi i njohur rus Juri Arabov po debuton si regjisor me filmin "Gratë ruse", që i dedikohet Shqipërisë së viteve 1960 dhe fatit tragjik të grave ruse, të cilat u bënë viktimat e para të regjimit të diktatorit shqiptar Enver Hoxha.

Aktori francez Gerard Depardieu, i cili ka tani shtetësinë ruse, mori rolin kryesor në një film mbi Olimpiadën e vitit 2014.
Aktorja e njohur amerikane Kim Basinger ka konfirmuar se do të luajë rolin kryesor në dramën "Vogëlushi" (frengj.
Çmimi kinematografik "Golden Globe Award" u dorëzua tashmë për të 70-n herë të dielën në mbrëmje, më 13 janar, në Los Anxhelos.
kinematografia, filmi, Çmimi Golden Globe Award
Një ekip ndërkombëtar kinematografistësh të rinj do të nisë më 4 janar udhëtimin e vet të gjatë me tren nëpër Rusi për të xhiruar një film dokumentar. Rezultati i projektit ambicioz të quajtur "Kinotreni" (russ. «Кинопоезд») do të prezantohet më 1 shkurt.
Akademia Amerikane e Arteve Kinematografike për herë të parë në historinë e çmimit "Oscar" do të lejojë votimin në Internet për të përcaktuar kandidaturat.
Bashkëpunëtorët e kompanive kinematografike më të mëdha të Hollywood-it u kapën me presh në duar duke shkarkuar përmbajtje pirate.
Filmi i Peter Jackson, "The Hobbit: Un unexpected Journey" në fundjavën e parë pas premier
Botimi britanik “The Sun” njoftoi se në kinostudion në Hertfordshire, në një atmosferë fshehtësie të rreptë, po zhvillohen xhirimet e serisë së 9-të të filmit "Harry Potter".
Për shumë vite të punës sime në Ballkan mua më ka rënë rasti të takohem disa herë me Emir Kusturicën. Kam qenë i ftuar si mysafir në shtëpinë e tij në malin Mokra, kemi biseduar ne edhe një vit më parë në Moskë, shkruan Konstantin Kaçalin. Dhe, duhet thënë, se Emiri ka një vizion të pazakontë ndaj botës, ai përsiat në mënyrë shumë interesante rreth njerëzve bashkëkohorë, mbi marrëdhëniet me kulturën perëndimore dhe për spiritualitetin sllav.
Në datën 6 nëntor, në kinema “Rolan” në Moskë, u çel Java e Filmit artistik Shqiptar. Për 5 ditë me radhë në këtë kinoteatër me emër, por edhe në atë “Hudozhestvenij” në qendër të Moskës, po shfaqen 6 filma shqiptarë, realizime këto kryesisht të mbas viteve 2000, që kanë në qendër histori dhe ngjarje shqiptare, kulture shqiptare, por edhe vlera ideore e artistike shqiptare.
Korporata “The Walt Disney Company” më 30 tetor njoftoi mbi blerjen e kompanisë “Lucasfilm Ltd” të George Lucas, përfshirë edhe serialin kinomatografik "Star Wars". Sipas fjalëve të kreut të studios Disney, episod i ri i "Star Wars" pritet të dalë në vitin 2015.
“Për mua filmi është një çështje morali dhe jo profesionalizmi”,- thoshte regjisori i shquar rus dhe njëri prej përfaqësuesve më të spikatur të filmit botëror autorial Andrei Tarkovskij. Me 4 prill mbushen plot 80 vjet nga dita e lindjes së këtij Mjeshtri.
Në kinematë ruse doli filmi “Toka e gjakut dhe mjaltit”, një debutim regjisorial ky i artistes së Hollivudit me famë botërore Anzhelina Zholi (Angelina Jolie). Filmi, që bën fjalë mbi konfliktin ushtarak në Ballkan, njëzet vjet më parë, duke u shfaqur në ekranet e botës, shkaktoi bujë të madhe dhe ka marrë vlerësime kontradiktore.
80 vjetori i Milosh Formanit nuk u bë ngjarje e bujshme në Rusi. Por folën
Forumi i Dytë Ndërkombëtar i Filmit në Shën Peterburg u hap në godinën e Teatrit Mihaillovski me premierën e filmit artistik “Lëkura në të cilën jetoj unë” të regjisorit spanjoll Pedro Almodovar.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31