×
zjarr, Qershor 2013
Në Alma-Ata (Kazakistan) shpërtheu një autocisternë me karburant, shoferi i të cilit sipas
Një tjetër incident ka ndodhur sot në bordin e një anije me turistë. Në afërsi të Venecias në Detin Adriatik 16 km nga brigjet e Chioggia u ndal anija "Zenith" për shkak të zjarrit që ra në bordin e saj.
Një shpërthim ka ndodhur ditën e hënë në një fabrikë kimike në rajonin e metropolit të Shangait - Jinshan.
Në Letoni si pasojë e një zjarri që ra mbrëmë në rezidencën e Kryetarit të shtetit - Kalanë e Rigës - u dëmtua një pjesë e eksponateve të muzeut.
Sot në lindje të kryeqytetit çek ra zjarr në një nënstacion shpërndarës të energjisë elektrike. Si pasojë e zjarrit për rreth një orë u ndërpre furnizimi me energji elektrike në disa zona të kryeqytetit.
Në një traget, i cili po transportonte më shumë se 250 pasagjerë nëpër Detin Egje, ra zjarr, njoftoi Roja bregdetare e Greqisë. Zjarri shpërtheu në kohën kur trageti i quajtur "Nissos Mykonos" po ndiqte itinerarin e lundrimit midis ishujve të Icaria dhe Samos.
zjarr, traget, Deti Egje
Sot në një uzinë kimike në qytetin e Geismar në shtetin amerikan të Louisiana-s buçiti një shpërthim dhe më pas shpërtheu zjarr. Sipas njoftimit të kanalit televiziv lokal WWL-TV, "ka gjasa të ketë viktima të shumta".
Në shtetin amerikan të Michigan buçiti një shpërthim në ndërmarrjen e kompanisë së naftës dhe gazit West Bay Exploration, pasi një kamion u përplas me gazsjellësin.
Në veri të Londrës është djegur një ndërtesë, të cilën komuniteti lokal somalez e përdorte në vend të xhamisë. Policia dyshon se kjo ka qenë një zjarrvënie e qëllimshme.
Ditën e mërkurë në veri të Londrës u dogjën një xhami dhe një qendër kulturore islamike, transmetojnë mediat lokale.
Zjarri ra në territorin e uzinës “Kirov” në Shën Petersburg. K
Një tjetër re tymi u duk në linjën portokalli të metrosë së Moskës “Sokolniçeskaja” (russ. "Сокольническая ветка").
Më shumë se 30 persona janë drejtuar për ndihmë mjekësore si rezultat i zjarrit që ra në metronë e Moskës, 4 janë hospitalizuar.
Një grua u helmua nga gazërat e emetuar si pasojë e djegies së një kablli të tensionit të lartë mes stacioneve "Ohotnij Riad" dhe "Biblioteka imeni Lenina" (russ. "Охотный ряд" dhe "Библиотека имени Ленина"), ajo u dërgua në spital.
Numri i viktimave, si pasojë e zjarrit që ra në një fabrikë pulash në provincën e Jilin në verilindje të Kinës, arriti deri në 112 persona.
Si pasojë e një zjarri që shpërtheu në një fabrikë pulash në verilindje të Kinës humbën jetën të paktën 61 persona, ndërsa dhjetra të tjerë u lënduan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
7
8
9
10
11
12
15
16
17
18
20
22
23
26
28
29
30