×
zjarr

Në Rusi iu dha starti stafetës së Pishtarit Paralimpik. Për 10 ditë 1500 pishtarëmbajtës do ta përcjellin simbolin kryesor të Lojrave të XI Paralimpike Dimërore nëpër të gjitha rajonet ruse. Çdo ditë zjarri paralimpik do të ndizet njëkohësisht në disa qytete. Ndërsa do të përfundojë stafeta në Soçi më 7 mars, në ditën e hapjes së Paralimpiadës.

Si rezultat i daljes së trenit nga shinat dhe përmbysjes së vagonëve të tij, në afërsi të qytetit rus Kirov, u dogjën 14 cisterna me gaz kondensat.

32 vagona të një treni të ngarkuar me gaz kondensat dolën nga shinat dhe janë përfshirë prej zjarrit në qytetin e Kirov, i cili ndodhet 900 km në lindje të Moskës, njoftuan në Komisionin Hetimor të Federatës Ruse.

Sërish u dogj një godinë banimi mu në qendër të Kievit, ku për të katërt ditë me radhë luftëtarët e repartit special të policisë "Berkut" po frenojnë përpjekjet e aktivistëve radikalë për të çarë rrugën drejt zonës ku janë vendosur ndërtesat e qeverisë në kryeqytet.

Zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë zjarrin që ka shpërthyer në sallonin e automobilave "Volvo" në rajonin qendror të Shën Petersburgut.

Një zjarr i madh shpërtheu si rezultat i një serie shpërthimesh që ndodhën në uzinën e prodhimit të kazanëve (kazanë avulli) në qytetin Koroljov në rrethinat e Moskës.

Në aeroportin e Montrealit mori flakë një avion i kompanisë ajrore Royal Air Maroc, i cili kishte mbërritur nga Casablanca.

Rreth 250 persona u evakuuan mbrëmjen e së mërkurës nga një burg (koloni - institucion penitenciar në Rusi) në Habarovsk për shkak të rënies së zjarrit.

Në Vollgograd natën, duke u gdhirë dita e martë, persona të panjohur tentuan t’i vënë zjarrin një xhamie pranë vendit ku ndodhi sulmi terrorist i ditës së hënë.

Zjarrfikësit e qytetit të Phuket (Tajlandë) po luftojnë me zjarrin në një supermarket të madh, një re tymi është ngritur në qiell në një lartësi prej 1 km, njoftuan mediat lokale.

Persona të paidentifikuar me maska i vunë zjarrin studios së kanalit lokal televiziv të opozitës "Raajje" në Ishujt Maldive në Oqeanin Indian.

Në Shën Petersburg për shkak të zjarrit dhe tymi që u përhap në stacionin e metrosë "Petrogradskaja" u mbyllën hyrjet në katër stacione: "Gorkovskaja", "Çjornaja reçka", "Pionerskaja" dhe "Udelnaja".

Të hënën në mbrëmje në Universitetin e Berkeley në Kaliforni buçiti një shpërthim.

Zjarri që ra në nëndetësen bërthamore "Tomsk" në Primorje gjatë kohës, kur nëndetësja po riparohej, u shua plotësisht.

Në kantjerin e anijeve "Zvezda" në qytetin e Bolshoj Kamenj të qarkut të Primorjes ka marrë flakë një nëndetëse bërthamore e Flotës ruse të Paqësorit, e cila ndodhet atje për riparim.

Si rezultat i zjarrit në një spital psikoneurologjik 37 persona humbën jetët, njoftoi Komiteti hetimor i Rusisë.

Në spitalin psikiatrik pranë Novgorodit ra zjarr. U dogj plotësisht godina e burrave. Numri i viktimave po verifikohet.

10 persona humbën jetën dhe rreth 20 të tjerë u lënduan sot si rezultat i zjarrit që shpërtheu në një rafineri nafte në jug të Indisë, njoftuan mediat lokale.

Policia evakuoi rreth 300 persona për shkak të një zjarri që ra në një rezervuar nafte në afërsi të qytetit të Angarskut në qarkun e Irkutskut.

Shkaku i fundosjes natën në të gdhirë të së mërkurës i nëndetëses diesel-elektrike të prodhimit rus "Sindurakshak" të Forcave Ushtarake Detare indiane në portin e Mumbait mund të ketë qenë ndonjë qark i shkurtër për shkak të gabimit të ekuipazhit gjatë vendosjes së raketave "Club" në submarinë, njoftoi të enjten gazeta "Mumbai Mirror", duke cituar burime në Forcat Ushtarake Detare indiane.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31