×
shpërthim, Qershor 2013
Prokuroria e SHBA-së i paraqiti organizatorit të shpërthimeve në maratonën e Bostonit
Në Alma-Ata (Kazakistan) shpërtheu një autocisternë me karburant, shoferi i të cilit sipas
Ditën e mërkurë, më 26 qershor, në Karaçi të Pakistanit një terrorist kamikaze shpërtheu veten në makinë pranë gjykatës vendore.
Të paktën 10 persona humbën jetën si rezultat i një shpërthimi në provincën jugore të Afganistanit, Kandahar.
Një shpërthim ka ndodhur ditën e hënë në një fabrikë kimike në rajonin e metropolit të Shangait - Jinshan.
Të paktën 14 persona humbën jetën dhe 25 të tjerë u plagosën të premten si pasojë e një sulmi terrorist, të kryer nga një kamikaze, në një xhami shiite në qytetin pakistanez të Peshawar, njoftuan autoritetet lokale.
Mjekët e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme po vazhdojnë t
Në poligonin në periferi të Samara-s po vazhdojnë të shpërthejnë predhat
Numri i të hospitalizuarve, si rezultat i shpërthimeve në poligonin e testimit të municioneve në rajonin Samara pranë Vollgës, të cilat ndodhën mbrëmjen e datës 18 qershor, është rritur deri në 12 persona.
Të paktën 2 persona humbën jetën dhe 11 të tjerë u plagosën rëndë si rezultat i një hedhjes në erë të një terroristi kamikaze në treg në qytetin e Sadah të Jemenit, njofton Ministria e Mbrojtjes e vendit.
Për shkak të shpërthimeve në depot e municioneve të poligonit ushtarak pranë qytetit të Çapajevsk (Chapayevsk) në qarkun e Samara policia ka evakuuar rreth 6.000 banorë nga pikat fqinje të banimit.
Më shumë se 30 vetë kanë humbur jetën dhe rreth 60 të tjerë janë plagosur si rezultat i një akti të dyfishtë terrorist në një xhami shiite në veri të kryeqytetit irakian.
Ka njoftime se sot më 14 qershor në qytetin rus të Uljanovsk, në ndë
Në shtetin amerikan të Michigan buçiti një shpërthim në ndërmarrjen e kompanisë së naftës dhe gazit West Bay Exploration, pasi një kamion u përplas me gazsjellësin.
Dy terroristë kamikaze hodhën veten në erë mu në zemër të kryeqytetit sirian - Damaskut. 14 persona humbën jetën, njoftoi kanali televiziv qendror i vendit. Sipas të dhënave të autoriteteve lokale, objektiv i terrroristëve kamikaze ishte një stacion policor.
Këtë mëngjes në qytetin e Suzhou, në lindje të Kinë
Një bombë artizanale, e përgatitur me bombola gazi, shpërtheu sot në m
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
5
6
7
8
9
10
12
15
16
17
22
23
29
30