×
shpërthim, Maj 2013
Policia tajlandeze po heton shkaqet e shpërthimit të ndodhur në kryeqytetin e vendit, Bangkok, si pasojë e të cilit u plagosën të paktën 7 persona. Shtypi lokal presupozon se bëhet fjalë për një bombë artizanale.
Të paktën 13 persona humbën jetën si rezultat i një shp
Viktima të një shpërthimi të dyfishtë në afërsi të
Në një prej apartamenteve në një kompleks banimi në jug të Moskë
Gjatë stërvitjeve ushtarake në Lindjen e Largët të Rusisë ndodhi një seri shpërthimesh.
Të paktën 38 persona humbën jetën dhe mbi 50 të tjerë u plagosën si rezultat i dy shpërthimeve në qytetin irakian Bakuba, njoftojnë autoritetet lokale.
Versionet në lidhje me pikësynimet dhe porositësit e akteve terroriste në Turqi janë të shumëllojshme. Por pasojat e këtyre shpërthimeve mund të përbëjë një kërcënim serioz për mbarë kontinentin.
Së paku dy persona u plagosën si pasojë e shpërthimit dhe më pas rënies së zjarrit në një uzinë kimike të kompanisë furnizuese me gazra mjekësore dhe industriale Airgas Inc. në West Virginia. Në uzinën e Airgas Inc.
Një makinë bombë shpërtheu në afërsi të një spitali në qytetin libian të Benghazi, duke marrë jetën e 15 personave.
Ilich Ramirez Sanchez, i njohur më mirë si Carlos the Jackal, foli në seancën
Provokim, të kryer për implikimin e Turqisë në ngjarjet e përgjakshme në Siri, i quajti Kryeministri i vendit Tajip Erdogan sulmet terroriste në qytetin Reyhanli, për organizimin e të cilave autoritetet turke akuzojnë shërbimin sirian të zbulimit.
Një terrorist-kamikaze ndërmorri një sulm ndaj rezidencës së shefit të policisë të provincës pakistaneze të Baluchistan-it, në qytetin e Quetta në jugperëndim të vendit.
Të gjithë 9 të ndaluarit të dyshuar për përfshirje në shpërthimet e ditës së shtunë në afërsi të kufirit me Sirinë, në qytetin turk të Reyhanli, janë shtetas të Republikës së Turqisë. Kjo është deklaruar nga Zëvendëskryeministri turk, Beshir Atalay, në një konferencë shtypi në provincën Hataj. Fillimisht autoritetet turke kanë akuzuar për kryerjen e sulmeve terroriste zbulimin sirian.
Sulmi terrorist ndodhi pranë një xhamie sunite 55 km në jug të kryeqytetit të Irakut - Bagdad, njofton ditën e premte Agjencia Associated Presse. Shtatë persona të tjetër janë plagosur. Bomba u detonua kur njerëzit po largoheshin nga xhamia pas lutjes tradicionale të së premtes.
Të premten 4 persona humbën jetën, ndërsa 15 të tjerë u plagosën si pasojë e një shpërthimi të ndodhur në një treg në qytetin pakistanez të Miranshah, njoftoi Agjencia franceze e lajmeve France Presse, duke cituar autoritetet lokale.
Viktima të shpërthimit, që gjëmoi ditën e mërkurë pranë një stacioni policie në veriperëndim të Pakistanit, u bënë dy gra, ndërkohë që më shumë se 20 persona të tjerë janë plagosur.
Të paktën tre persona mbetën të vrarë në vend dhe rreth 30 të tjerë u plagosën gjatë një shpërthimi të ndodhur në veriperëndim të Pakistanit.
Të paktën 18 persona humbën jetën dhe 36 të tjerë u plagosën sot në periferi të Mexico City si pasojë e shpërthimit të një autocisterne me gaz natyror të lëngëzuar.
Të hënën në kryeqytetin e Irakut ndodhën tre shpërthime, si pasojë e të cilëve humbën jetën të paktën 10 persona.
Një shpërthim i fuqishëm buçiti sot në një miting parazgjedhor në veri-perëndim të Pakistanit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
9
11
12
16
18
19
22
23
24
25
26
28
29
30
31