×
shpërthim, Prill 2013
Dhjetra njerëz u vranë dhe u plagosën si rezultat i një shpërthimi të fuqishëm që gjëmoi sot mu në qendër të Damaskut, në Sheshin Marjeh, njoftoi kanali televiziv libanez "Al-Mayadin".
Dy persona u plagosën edhe tre të tjerë ndodhen ende nën rrë
Lajmi mbi shpërthimin e fuqishëm në Pragë fluturoi menjëherë deri në Moskë dhe shkaktoi shumë pyetje.
Tre shpërthime buçitën sot në jug të Irakut në zonat e banuara kryesisht me myslimanë shiitë. Sipas të dhënave të fundit, si pasojë e shpërthimeve humbën jetën të paktën 11 persona.
Viktima të shpërthimit në Pragë mund të jetë nga tre deri në katër vetë, njoftoi Drejtori i Shërbimit të shpëtimit të Pragës, Zdeněk Schwarz.
Të paktën 4 persona humbën jetën dhe 28 të tjerë u plagosën si pasojë e shpërthimit të një bombe në një rrugë me shumë lëvizje në qytetin e Peshawar-it në veriperëndim të Pakistanit.
Në qendër të Pragës, në afërsi të Urës së Karlov-it, me sa duket po vazhdon rrjedhja e gazit.
Numri i të plagosurve si rezultat i shpërthimit që ndodhi në qendër të Pragës është të paktën 55 persona, njoftuan zjarrfikësit që po punojnë aktualisht në vendngjarje.
Një shpërthim i fuqishëm buçiti në qendër të
Disa shpërthime ndodhën në dy maune, që transportojnë gaz natyror, në lumin Mobile në shtetin amerikan Alabama. Janë hospitalizuar tre persona.
Jo shumë larg nga Mauzoleu i famshëm Taj Mahal në qytetin verior indian të Agra buçiti një shpërthim.
Xhohar Carnaev pranoi përfshirjen e tij në shpërthimet e 15 prillit, si pasojë
Tamerllan dhe Xhohar Carnaev, të dyshuarit për organizimin e shpërthimeve në vijë
Dy persona u plagosën si rezultat i një shpërthimi në Rrugën “Arbati i Ri” (russ.
Ditën e martë një makinë bombë shpërtheu pranë Ambasadës franceze në kryeqytetin e Libisë, Tripoli.
Komisari i policisë së Bostonit, Edward Davis, deklaroi se vëllezërit Tamerllan dhe Xhohar Carnaev, të dyshuar për përfshirje në shpërthimet në finishin e Maratonës së Bostonit, kishin planifikuar edhe sulme të tjera.
Disa shpërthime ndodhën në shtëpinë, të cilën policia e Bostonit (USA) e rrethoi në kërkim të terroristit të dyshuar.
Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kontrollojnë ndërtesën e uzinës së prodhimit të plehrave kimike në qytetin e West (Texas, USA) në kërkim të të mbijetuarve, njoftojnë mediat vendase.
Në qytetin West të Texas-it po vazhdon operacioni i kërkimit dhe shpëtimit të njerëzve. Siç deklaroi në një konferencë të posaçme për shtyp Kryetari i Bashkisë së lokalitetit të Tommy Muska, numri i viktimave ka arritur tashmë deri në 14 vetë, kurse të humbur pas shpërthimit konsiderohen nga 35-40 persona.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
2
4
5
6
7
9
12
13
14
20
21
26
27
28