×
shpërthim, Mars 2013
Në Tripoli persona të panjohur hodhën në erë një varr (kriptë) të shekullit të XV, në të cilin preheshin eshtrat e liderit shpirtëror të sufistëve Sidi Al-Andlusi, njoftoi të enjten kanali televiziv ndërarab "Al Jazeera".
Një pajisje eksplozive shpërtheu ditën e mërkurë në qendër të kryeqytetit të Greqisë pranë Akropolit, njofton policia lokale. Ende nuk ka informacion mbi viktima.
Viktima të shpërthimit që ndodhi në bazën ushtarake Hawthorne në shtetin e Nevada u bënë 7 marinsa.
Si pasojë e shpërthimit që ndodhi në një bazë ushtarake në shtetin e Nevada të SHBA-së humbën jetën disa persona.
Në rajonet shiite të Bagdatit ditën e martë gjëmuan disa shpërthime të fuqishme. Sipas të dhënave të policisë dhe personelit mjekësor, 56 persona kanë vdekur dhe mbi 200 të tjerë janë plagosur.
Viktima të shpërthimit të makinës bombë në kryeqytetin e Somalisë u bënë të paktën 8 persona. Shpërthimi buçiti në afërsi të Pallatit Presidencial dhe Teatrit Kombëtar të Mogadisho.
Një terrorist-kamikaze hodhi veten në erë gjatë zhvillimit të evenimentit tradicional sportiv "Buzkashi" në provincën veriore afgane të Kunduz. Viktimat janë të shumta. Sipas të dhënave paraprake ka dhjetra të vrarë dhe të plagosur.
Numri i viktimave si pasojë e dy shpërthimeve në qytetin pakistanez të Karachi-t ka arritur të paktën 52 persona, ndërsa numri i të plagosurve e ka tejkaluar shifrën 170.
Gjashtë persona u lënduan si rezultat i një shpërthimi në jug t
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
15
16
17
21
22
23
24
25
26
27
30
31