×
shpërthim, Janar 2013
4 ushtarë të Mali-së humbën jetën në një makinë
Si pasojë e një shpërthimi në stacion territorial të policisë № 132 në Shën Peterburg u lëndua një person. Sipas të dhënave paraprake bomba u la në hyrje të stacionit policor nga një burrë i panjohur.
Burimet izraelite konfirmuan se në kombinatin bërthamor sekret iranian në Fordow ndodhi një shpërthim, shkruan gazeta britanike Times. Gazeta i referohet burimeve nga shërbimet e sigurisë izraelite.
4 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën si rezultat i shp
Të paktën 5 persona u vranë dhe 12 të tjerë u plagosën si pasojë e shpërthimit të një makine bombë në një nga zonat e Bagdadit. Makina u hodh në erë në afërsi të tregut lokal.
Viktima të shpërthimit të ndodhur në periferi të qytetit sirian të Hama u bënë të paktën tridhjetë persona.
Grupi kolumbian i rebelëve “FARC”, me sa duket, ka rifilluar veprimet luftarake, duke hedhur në erë një pjesë të tubacionit të naftës në jug të vendit.
Në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, u sulmua një komisariat i policisë rrugore. Në këtë sulm u përfshinë disa terroristë vetëvrasës (kamikaze) si dhe militantë të armatosur me pushkë automatike.
Militantët hodhën në erë një uzinë nafte dhe gazi në Algjeri, ku më shumë se një ditë u mbajtën peng punonjësit vendas dhe ata të huaj të koncernit shtetëror “Sonatrach”, njoftuan mediat vendase.
Paraditen e të mërkurës një shpërthim i fuqishëm gjëmoi në pjesën e re të Kabulit, kryeqytetit të Afganistanit, jo larg një sërë ndërtesave të ambasadave të vendeve të huaja.
Në një godinë banimi në fshatin Tuvsi në Republikën Çuvashe (ose
Sipas të dhënave të fundit, si pasojë e një serie shpërthimesh, në Pakistan kanë humbur jetën 125 persona, qindra të tjerë janë plagosur.
Sot në mëngjes në shtëpitë e pesë gazetarëve të njohur grekë në disa zona të Athinës u aktivizuan bomba të përbëra nga dy bombola me propan. Viktima fatmirësisht nuk pati.
Një seri shpërthimesh ndodhi në kryeqytetin e Kroacisë, Zagreb, natën duke u gdhirë e premtja. Informacioni përkatës u përhap nga policia lokale.
Të paktën shtatë persona u vranë dhe mbi 20 të tjerë u
22 persona humbën jetën dhe mbi 80 të tjerë u plagosën si pasojë e një shpërthimi që buçiti të enjten në periferi të qytetit pakistanez të Mingora, në të ashtuquajturën "zona fisnore" në kufirin me Afganistanin.
Të paktën 11 vetë u vranë dhe dhjetra të tjerë u plagosën si pasojë e shpërthimit të një bombe në qytetin e Quetta në jugperëndim të Pakistanit, bën me dije policia lokale.
Pranë ndërtesës së Ministrisë izraelite të Mbrojtjes në Tel Aviv buçiti një shpërthim.
Të paktën 20 persona mbetën të vrarë dhe 47 të tjer
Autoritetet e provincës kineze të Shanxi akuzuan kompaninë hekurudhore për fshehjen e shpërthimit në një tunel më 25 dhjetor të vitit të kaluar, informacioni rreth të cilit doli në dritë falë rrjeteve sociale.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
7
8
9
12
13
14
18
19
20
23
24
26
27
29
30