×
shpërthim, 2013

Si rezultat i sulmit të ndërmarrë në qendër të Beirutit u vra këshilltari i dy ish- kryeministrave Saad Hariri dhe Fuad Siniora, ish-Ministri i Financave Mohammad Chatah. Në rrugën e lëvizjes së kortezhit të tij u hodh në erë një makinë bombë.

Në Egjipt ndodhi një shpërthim i fuqishëm para godinës së një stacioni policie në qytetin e Mansoura, në veri të Kajros. Si rezultat, janë vrarë të paktën 14 njerëz, më shumë se 100 të tjerë janë plagosur.

Si rezultat i shpërthimit në një fabrikë në Portugali humbi jetën një person dhe dy të tjerë u plagosën rëndë. 

Policia bllokoi qarkullimin e automjeteve në rrugët kryesore të kryeqytetit të Irlandës Veriore - Belfast pas shpërthimit të një makine pranë qendrës tregtare "Victoria Square".

22 persona humbën jetën si pasojë e shpërthimit të një tubacioni gazi në provincën lindore të kinës Shandong, njoftuan autoritetet lokale.

Dy predha minahedhësi shpërthyen sot pranë kompleksit sportiv në autostradën Rukn ad-Din, 300 metra larg Ambasadës ruse në Damask.

Të paktën 20 persona humbën jetën dhe dhjetra të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimeve, të cilat gjëmuan në Bagdad të mërkurën në mëngjes.

Një person humbi jetën, dy konsiderohen të zhdukur pa lënë gjurmë si rezultat i një shpërthimi në një rafineri në Antwerp të Belgjikës, njofton Agjencia "Reuters" me referim tek përfaqësuesi i portit të qytetit.

Dy shpërthime të fuqishme buçitën sot në Bejrut pranë ambasadës iraniane.

Të paktën dy raketa u lëshuan në drejtim të kryeqytetit libanez Bejrut, njëra prej tyre goditi Ambasadën iraniane, njofton një burim në Shërbimin e Sigurisë të vendit.

Tre persona kanë humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur ditën e enjte si rezultat i shpërthimit të ndodhur në një tubacion gazi në qendrën e banuar Jankow-Przygodzki (Wielkopolska) në Poloni.

Në Shtetet e Bashkuara gjatë intervalit të pastrimit të poligonit të trajnimit në bazën ushtarake Camp Pendleton në Kaliforni buçiti një shpërthim.

Disa shpërthime gjëmuan të mërkurën në qytetin e Taiyuan - kryeqyteti i provincës Shanxi në veri të Kinës.

Një person i panjohur detonoi një granatë në ndërtesën e Gjykatës botërore në Kurgan.

Të paktën një person ka humbur jetën si rezultat i dy shpërthimeve të ndodhura në kryeqytetin e Dagestanit, Mahaçkalla. Në spital janë dërguar 10 persona, njofton Komiteti Kombëtar Anti-terrorist i Rusisë (KKA).

Një shpërthim i fuqishëm gjëmoi sot pranë Ambasadës së SHBA-së në kryeqytetin e Jemenit, Sana.

Një djalë i ri i panjohur detonoi rripin e kamikazes të ngjeshur në trupin e tij ditën e mërkurë në afërsi të një hoteli në qytetin Sousse në lindje të Tunizisë.

Në një deklaratë të saj të datës 23 tetor të vitit 2013, Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka dënuar aktin terrorist të ndodhur në një autobus urban në qytetin e Vollgogradit të Federatës Ruse, që shkaktoi viktima në njerëz e shumë të plagosur.

Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme njoftoi rritjen e numrit të personave të lënduar si pasojë e sulmit terrorist në Vollgograd.

Dimitri Sokollov, burri me të cilin bashkëjetonte Naida Asijallova, që hodhi në erë autobusin urban në Vollgograd, është përfshirë në listën federale të personave të kërkuar nga drejtësia. Sipas mendimit të hetuesve, pikërisht ai është përgjegjës për përgatitjen e sulmit terrorist dhe pajisjen e femrës me mekanizmin e vetëshpërthimit.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
7
8
9
12
13
14
18
19
20
23
24
26
27
29
30