×
shpërthim, Qershor 2012
Të paktën 14 persona u vranë dhe 106 u plagosën si reyultat i dy shpërthimeve sot në veri të Bagdadit.
Një shpërthim i fuqishëm buçiti të hënën në mëngjes në qytetin Quetta, në jugperëndim të Pakistanit. Si rezultat, u vrarë 3 persona dhe u plagosën 35 të tjerë, njofton kanali televiziv GEO-TV.
Në Gadishullin e Kamçatkës vullkani Shiveluç ka hedhur një shtyllë hiri
Policët londinezë për arsye sigurie hodhën në erë makinën e një turisti fatkeq, e cila ishte parkuar në afërsi të ndërtesave administrative në qendër të qytetit.
Të paktën 42 persona humbën jetën si rezultat i shpërthimeve në Irak, njofton Kanali televiziv arab "Al-Jazeera". Në Bagdad ndodhën pesë shpërthime. Në të katër rastet u hodhën në erë makina të minuara.
Një mikrobus ndeshi në një minë dhe fluturoi në erë në provincën afgane Wardak në qendër të vendit. Si rezultat u vranë të paktën dhjetë persona.
Dy ndërtesa u shembën të enjten në mëngjes në qendrën historike të qytetit Conversano të provincës së Barit në Italinë e Jugut.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
16
17
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30