×
terrorizmi, Maj 2013
Këshilli i Sigurimit i OKB-së e përfshiu grupin ekstremist "Dzhebkhat an-Nusra", i cili lufton në krah të opozitës siriane, në listën e organizatave terroriste për shkak të lidhjeve të ngushta të tij me "Al-Qaeda", njoftoi Agjencia informative France-Presse.
Ditën e enjte një seri shpërthimesh në Bagdad shkaktoi vdekjen e 25 personave, njoftojnë autoritetet lokale.
Ish-Lideri i organizatës terroriste egjiptiane "Xhihadi Islamik", Nabil Naeem, deklaroi se themeluesi dhe lideri i organizatës "Al-Qaeda", Osama bin Laden, nuk u vra nga forcat speciale amerikane.
Drejtori i FBI-së, Robert Mueller, në një takim në Uashington me Kreun e Ministrisë
Që para ardhjes së policisë nxitoi t’i vinte në ndihmë ushtarakut të vrarë britanik mësuesja e një shkolle dhe nëna e dy fëmijëve, Ingrid Loyau-Kenneth. Vrasësit i kërkuan asaj të mos e prekë trupin e pajetë dhe e informuan atë se do të presin ardhjen e policëve për t’i vrarë edhe ata.
Vrasësi i ushtarakut në periferitë e Londrës filmoi një video-mesazh, duke i kërkuar dëshmitarëve okularë të krimit ta xhironin atë në kamera. Video në fjalë u postua në website-in e kanalit televiziv ITV.
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjatë një shkëmbimi zjarri me
Në takimin e të ashtuquajturëve Miq të Sirisë në Aman, Rusia dhe Irani iu nënshtruan sërish kritikës së ashpër për furnizimin e paprovuar deri tani të regjimit të Bashar Al-Assadit me armë të reja.
Në Izrael u publikua një informacion mbi arrestimin në afërsi të qytetit të Hebronit të 6 anëtarëve të një grupi terrorist palestinez.
Të paktën 38 persona humbën jetën dhe mbi 50 të tjerë u plagosën si rezultat i dy shpërthimeve në qytetin irakian Bakuba, njoftojnë autoritetet lokale.
Tamerllan Carnaev, një prej ekzekutorëve të sulmit terrorist gjatë Maratonës së Bostonit, u takua me asistentin dhe ish-truprojen e njërit prej liderëve të separatistëve çeçenë Ahmed Zakajev, i cili ka marrë azil politik në Britaninë e Madhe.
Ushtria siriane gjatë përleshjeve me militantët e grupit terrorist "Jabhat al-Nusra" në Hutën Lindore (zonë periferike kjo në lindje të Damaskut) eliminoi liderin e islamistëve Abu Al-Yaman.
Versionet në lidhje me pikësynimet dhe porositësit e akteve terroriste në Turqi janë të shumëllojshme. Por pasojat e këtyre shpërthimeve mund të përbëjë një kërcënim serioz për mbarë kontinentin.
Viktima të shpërthimit, që gjëmoi ditën e mërkurë pranë një stacioni policie në veriperëndim të Pakistanit, u bënë dy gra, ndërkohë që më shumë se 20 persona të tjerë janë plagosur.
Deri më tani nuk ka kurrfarë dëshmish që të provojnë faktin e
Bombat artizanale që shpërthyen në Maratonën e Bostonit më 15 prill u
Policia u interesua për një farë Cameron B. Dambrosio, pasi studentët e Shkoll
Në prill OKB-ja regjistroi numrin më të lartë të viktimave të dhunës në Irak gjatë një muaji që nga viti 2008, thuhet në deklaratën e misionit të organizatës në Bagdad.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
18
19
20
25
26
27
29