×
terrorizmi, Mars 2013
Më 29 mars të vitit 2010 në Moskë, në stacionet e metrosë "Llubjanka" dhe "Park Kulturi", në orët e pikut të mëngjesit me një interval prej rreth 40 minutash ndodhën dy shpërthime të kryera nga terroriste-kamikaze.
Në rajonet shiite të Bagdatit ditën e martë gjëmuan disa shpërthime të fuqishme. Sipas të dhënave të policisë dhe personelit mjekësor, 56 persona kanë vdekur dhe mbi 200 të tjerë janë plagosur.
Në shtetin verior indian Kashmir and Jammu persona të armatosur sulmuan bazën policore në qytetin Srinagar. Fillimisht ata hodhën disa granata në hyrje të ndërtesës, kurse më pas hapën zjarr.
Në veriperëndim të Pakistanit, në rajonin Orakzai, gjatë një operacioni ushtarak antiterrorist u asgjësuan 8 ekstremistë islamistë, njoftuan sot në shërbimin për shtyp të Ministrisë së Mbrojtjes të këtij vendi të Azisë Jugore.
Së shpejti në Britaninë e Madhe mund të krijohen gjykatat sekrete për shqyrtimin e çështjeve të të dyshuarve për sulme terroriste.
Turqia dhe Greqia kanë shprehur përkushtimin serioz për të luftuar së bashku kundër terrorizmit, deklaruan kryeministrat e të dy vendeve në një konferencë shtypi pas përfundimit të bisedimeve.
Oficerët e policisë të Irlandës së Veriut ndaluan një furgon, në të cilin ishte instaluar një minahedhës dhe ndodheshin 4 mina për të. Shoferi i furgonit dhe dy burra të tjerë u ndaluan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
1
2
3
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
26
27
28
30
31