×
terrorizmi, 2011
Situata në Nigeri, ku gjatë fundjavës së kaluar militantët e grupit radikal islamik “Boko Haram” organizuan një seri sulmesh terroriste, po vjen duke u komplikuar dhe tensionuar. Në veriun mysliman të vendit kanë filluar pogromet.
Numri i viktimave të serisë së sulmeve terroriste të ditës së diel
Numri i viktimave të shpërthimeve në Damask arriti në 30 persona, më shumë se 50 të tjerë janë plagosur.
Në kryeqytetin e Sirisë - Damask të premten buçitën 2 shpërthime terroriste. Për këtë i njoftuan Radiokompanisë “Zëri i Rusisë” gazetarët e Agjencisë siriane SANA.
Evropa Perëndimore u spërkat sërish me gjak. Në qytetin belg Liezh (Liege)
Vendet perëndimore reaguan në mënyrë mjaft të mprehtë ndaj dënimit me vdekje të terroristëve që organizuan shpërthimin në metronë e kryeqytetit bjellorus Minsk.
Irani dyshohet nga shërbimet speciale gjermane për përgatitjen e sulmeve terroriste kundër bazave amerikane të dislokuara në territorin e Republikës Federale Gjermane. Ky informacion u konfirmua nga Prokurori i Përgjithshëm federal gjerman Harald Range.
Gjykata e Lartë e Bjellorusisë dënoi me vdekje Dimitri Konovallov dhe Vlladisllav Kovalov, të cilët akuzohen për organizimin e sulmit terrorist në metronë e Minskut.
“Pushkatari norvegjez” Andres Breivik, i akuzuar për kryerjen e një akti të dyfishtë terrorist në Norvegji, viktima të të cilit u bënë 77 persona, u gjet pas ekzaminimit psikiatrik i paaftë mendërisht.
Stokholmi nuk ka përmbushur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Hostingu i burimit ekstremist “Kaukaz-Center” në Internet deri tani nuk është bllokuar, njoftoi Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OKB.
Bashkëpunimi me Afganistanin në luftën kundër terrorizmit dhe trafikimit të drogës do të intensifikohet.
Rusia dhe NATO planifikojnë zhvillimin e stërvitjeve të përbashkëta për garantimin e sigurisë në stacionet e trenit dhe aeroportet, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Në Beslan (qytetin e Republikës ruse të Osetisë së Veriut në Kaukaz) sot filluan aktivitetet funerale për nder të kujtimit të të vrarëve në shkollën № 1, të cilat do të zgjasin 51 orë e 50 minuta.
Për 2 vjet e gjysëm në Lindjen e Largët të Rusisë janë regjistruar më shumë se 70 krime me orientim terrorist dhe ekstremist.
Anders Breivik, i cili kreu aktin e dyfishtë terrorist në Norvegji, i paraqiti kushte autoriteteve të vendit për dhënien e informacionit mbi veprimtarinë e grupimeve të dhjathta ilegale, të cilat, sipas konfirmimeve të tij, po përgatisin sulme të reja.
Atyre që kanë ndjekur me vemendje të përqendruar çështjen e Anders Breivik u lindin plotësisht natyrshëm pyetje që kërkojnë përgjigje.
Terroristët e organizatës “Al-Qaeda” janë të gatshëm të
Rusia dhe NATO po fillojnë bashkëpunimin aktiv praktik në luftën kundër terrorizmit. Tashmë që vitin e ardhshëm në Paris dhe në Shën Petersburg planifikohet testimi i sistemit më modern të garantimit të sigurisë në aeroportet dhe stacionet e trenave.
Pavarësisht nga sukseset e Koalicionit Antiterrorist, potenciali i terrorizmit ndërkombëtar vazhdon të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
27
29
30
31