×
terrorizmi, Mars 2010
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev është mëse i bindur, se për çrrënjosjen e plotë të terrorizmit dhe ekstremizmit është e domosdoshme të punohet me njerëzit në Kaukazin e Veriut dhe tu propozohen atyre kushte të reja jetese.
Dëgjuesit e radiokompanisë "Zëri i Rusisë" janë tejet të indinjuar e të hidhëruar nga aktet terroriste që ndodhën në metronë e Moskës dhe shprehin solidaritetin e tyre me popullin rus.
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin ngarkoi Kreun e MPB Rashid Nurglijev me detyrën e forcimit të nënreparteve të milicisë në Kaukazin e Veriut.
U identifikua terroristi kamikaze, i cili hodhi veten në erë në qytetin Kizljar, i raportoi Kreu i MPB të Dagestanit Presidentit të republikës. Emri i kamikazes nuk bëhet publik në interes të hetimit.
Falë video regjistrimeve të kamerave të sigurisë të vendosura në stacionet e metros
Aktet terroriste në Moskë dhe në Kizljar janë hallka të një zinxhiri dhe shfaqje të atij aktiviteti terrorist me të cilin ne luftojmë dhe do të vazhdojmë të luftojmë edhe më tej.
Aktet terroriste në metronë e Moskës, që morën jetët e dhjetra njerëzve të pafajshëm, demonstruan sërish forcën dhe karakterin global të rrezikut kërcënues terrorist.
Komiteti Antiterrorist Kombëtar (KAN) do ti paraqesë Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev projektin e
  Ceremonitë e para funerale të varrimit të viktimave të akteve terroriste, që u
Si rezultat i dy shpërthimeve që buçitën në qytetin Kizliar t
Në Rusi sot do të zhvillohen ceremonitë e para funerale të varrimit të viktimave të akteve terroriste që u kryen në metronë e Moskës. Në vigjilje në kryeqytetin rus u shpall Ditë Zie.
  Sipas të dhënave të mjeteve të shtypura të informimit masiv, shërbimet speciale patën marrë informacione mbi përgatitjen e shpërthimeve në Moskë, por nuk i parandaluan dot ato.
Qindra veta erdhën në Tempullin e Krishtit Shpëtimtar në Moskë për të nderuar kujtimin e viktimave të akteve terroriste në metronë e kryeqytetit rus. Liturgjinë e përshpirtjes e mbajti Kryepeshkopi i Istrinskut Arsenij.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev nuk përjashton mundësinë e rreptësimit të dënimit për nenin "Terrorizëm". Për këtë ai deklaroi në mbledhjen kushtuar përsosjes së sistemit gjyqësor.
  Dëshmi të dhembshurisë e solidaritetit, mbështetjes morale po shprehin liderët
Aktet terroriste në metronë e Moskës, që u kryen të hënën, ishin organizuar me mbështetjen nga jashtë. Një version të tillë nuk e përjashtoi aspak Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov, njofton Agjencia ITAR-TASS.
  Në Moskë 30 marsi është shpallur Ditë Zie për t
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev shkoi në stacionin e metrosë së Moskës "Llubjanka", ku në mëngjes u krye një akt terrorist. Kryetari i shtetit vendosi një kurorë me lule të freskëta në nderim të kujtimit të viktimave të tij.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun dënoi vendosmërisht
Interpoli do të ndihmojë në hetimin e shpërthimeve në metronë e Mosk
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28