×
terrorizmi

Në ndjekje të pikësynimit për t'iu kundërvënë terrorizmit bordi drejtues i metrosë së Moskës në vend të bar-bufeve dhe kafeterive do të krijojë zona të inspektimit (kontrollit).

Përfaqësuesi i përhershëm i Sirisë në OKB, Bashar Xhafari (Bashar Jaafari), ka akuzuar autoritetet saudite për mbajtjen e lidhjeve me "Al-Qaeda" dhe mbështetjen e terroristëve.

Në vitin 2014 presidenca në klubin politik global më autoritativ dhe më me ndikim në botë - "G-8" - do t’i kalojë Rusisë. Ekspertët besojnë se kjo do t’i shërbejë konfirmimit të rendit rus të ditës në arenën ndërkombëtare.

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në qytetin e Vollgogradit, ku në fund të vitit të kaluar ndodhën dy shpërthime që morrën jetët e 34 njerëzve.

Kryeministri i Egjiptit Hazem Al Beblawi e shpalli lëvizjen "Vëllazëria Myslimane" organizatë terroriste.

Autoritetet e Perusë kanë shpallur publikisht mbi përfundimin e negociatave me Rusinë për blerjen e helikopterëve ushtarakë të transportit të tipit "Mi-171SH" (russ "Ми-171Ш"). Kontrata është lidhur për 24 makina të tilla fluturuese, ndërsa kosto e saj rezulton të jetë një gjysmë miliardë $.

Disa dhjetëra ushtarë mbetën të vrarë prej një shpërthimi të fuqishëm të pasuar nga një shkëmbim zjarri me armë që ndodhi të enjten në mëngjes në kryeqytetin e Jemenit, Sana'a, në territorin e kompleksit të godinave të Ministrisë së Mbrojtjes.

Në kryeqytetin e Jemenit - Sana'a - një terrorist-kamikaze hodhi veten në erë brenda një makine bombë pranë ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së dënoi sulmin me minahedhës ndaj Ambasadës ruse në Damask, duke e barazuar atë me një sulm terrorist.

Shefat e një sërë shërbimeve speciale (agjencive të inteligjencës) perëndimore kanë shprehur shqetësim në lidhje me faktin, se qytetarët e Evropës dhe Shteteve të Bashkuara të kthyer nga lufta në Siri do të përbëjnë rrezik kërcënues për sigurinë në atdheun e tyre. Në videoklipet e postuara në YouTube militantët premtojnë me të vërtetë se pas Sirisë objektiv i tyre i ardhshëm do të bëhen vendet që dikur kanë strehuar prindërit e tyre.

CIA po krijon një bazë të madhe të dhënash të transaksioneve financiare të miliona qytetarëve amerikanë në kuadër të luftës kundër terrorizmit, shkruan gazeta "The Wall Street Journal".

Efektivët e zbatimit të ligjit arrestuan në Moskë një rekrutues të organizatës së ndaluar terroriste "Partia Çlirimtare Islamike" (" Hizb ut-Tahrir Al-Islami"), njoftoi Ministria ruse e Punëve të Brendshme të enjten.

Policia e Kosovës arrestoi 6 persona të dyshuar për përgatitjen e akteve terroriste dhe lidhje me grupin sirian "Al-Nusra Front" - njësi e organizatës "Al-Qaeda".

Gjykata i shpalli të pandehurit në lidhje me çështjen e shpërthimit në vitin 2011 në aeroportin "Domodiedovo" të Moskës fajtorë dhe dënoi tre prej tyre - Islam Jandijev, Ilez Jandijev dhe Bashir Hamhojev - me burgim të përjetshëm.

Sot shpërthime të fuqishme pranë një xhamie në rajonin diplomatik në perëndim të kryeqytetit të Irakut morrën jetën e 5 personave, ndërkohë që 15 të tjerë u plagosën, njoftoi policia.

Të paktën pesë persona mbetën të vrarë dhe të paktën 10 u plagosën sot si pasojë e një sulmi terrorist në lindje të Irakut.

Në Kinë ekuipazhet e tre avionëve morrën mesazhe lidhur me kërcënimin e kryerjes së sulmeve terroriste në bord.

Një djalë i ri i panjohur detonoi rripin e kamikazes të ngjeshur në trupin e tij ditën e mërkurë në afërsi të një hoteli në qytetin Sousse në lindje të Tunizisë.

Autoritetet kineze e shpallën zyrtarisht aksidentin rrugor në Sheshin Tiananmen një sulm terrorist, ka të arrestuar, njoftoi Televizioni Qendror i Kinës.

Incidenti në Sheshin Tiananmen të Pekinit, ku të hënën humbën jetën pesë persona dhe u plagosën 38 të tjerë, mund të ketë qenë një sulm terrorist i kryer nga një terrorist-kamikaze, njoftoi Agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar një burim të paidentifikuar.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31