×
muzikë, 2011
Një nga instrumentet më të vjetra muzikore, që vazhdon të ruhet deri në ditët tona në kulturën e më shumë se 200 popujve të botës, Khomus u nis për në kozmos.
Rok-grupi gjerman “The Scorpions” arriti në Rusi “për të parë Krishtlindjet
Elton John do të mbajë sot një koncert me këngët e veta më të mira në Shën Petersburg. Në Rusi ai mbërri së bashku me rock grupin Elton John Band në kuadër të Greatest Hits Tour.
Ish këngëtari i grupit legjendar britanik Led Zeppelin Robert Plant pas një pauze 9-vje
Katër këngëtarë rusë arritën të dalin në
muzikë, Moska, konkurs, vokalist
Sot në selinë e UNESKO-s në Paris do të shpallet mbi dhënien e titullit “Artist për Paqe” këngëtares ruse Allsu.
Transmetimin e debutimit të muzikantëve në Konkursin e XIV Ndërkombëtar &ldquo
“Radio 7” (FM 104,7) po zhvillon aktivitetin “Premiera nga Kryeministri”: më 6 korrik
Për herë të parë Moska do të bëhet Zonjë shtëpie e konkursit prestigjioz vokal “Operalia”, i cili u themelua nga tenori i famshëm botëror José Plácido Domingo. Konkursi do të zhvillohet nga 18-24 korrik.
Në Kaliningrad do të hapet Festivali Ndërkombëtar i Organos. Ai i kushtohet 125 vjetorit që nga dita e lindjes së kompozitorit të njohur francez dhe debutuesit Marcel Dupre.
Sot filloi në Japoni turneu i Orkestrës së famshme Simfonike ruse me emër të Eugjeni Svetllanov-it. Kolektivi do të japë 10 koncerte në sallat më të mëdha të Tokios, Osaka-s, Yokohama-s dhe qyteteve të tjera japoneze.
Rusët Konstantin Shushakov dhe Elena Galickaja dolën në finale të konkursit prestigjoz të debutuesve të rinj me emër të Mbretëreshës së Belgjikës Elizabeta në Bruksel.
Pianisti i famshëm rus Denis Macuev filloi një turne të madh në SHBA-s dhe Kanada. Koncerti i parë u dha më 5 maj në Uashington. Verën e kaluar Macuev mahniti publikun amerikan, duke debutuar me Orkestrën Filarmonike të New Yorkut nën drejtimin e Valeri Gergievit.
Mjetet e mbledhura nga koncerti bamirës, që u zhvillua të enjten në kuadrin e Festivalit Moskovit të Pashkëve, do tu dorëzohen të dëmtuarve nga tërmeti dhe cunami në Japoni.
Maestro Valeri Gergiev i dedikon një nga koncertet e Festivalit të X moskovit të Pashkëve viktimave të tërmetit dhe cunamit në Japoni.
Sot, më 4 maj, dirigjenti i famshëm rus Genadi Rozhdestvenskij feston 80-vjetorin. Jubileun e vet Maestro
Më 3 maj, me sugjerimin e Shoqërisë ndërkombëtare të energjisë diellore, në botë kremtohet Dita e Diellit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31