×
Vladimir Putin, Tetor 2013

Rusinë dhe Serbinë i lidh një karakter i veçantë marrëdhëniesh, deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në një takim me homologun e tij serb, Tomisllav Nikoliç.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kryeson renditjen e njerëzve më me ndikim në botë sipas versionit të revistës "Forbes", duke zhvendosur Presidentin amerikan Barack Obama në vendin e dytë, njoftohet ditën e mërkurë në faqen e Internetit të edicionit.

Presidenti i Ekuadorit, Rafael Correa Delgado, pranoi se ai dëshiron të jetë si lideri rus, Vladimir Putin. 

Rusia dhe Ekuadori do të vazhdojnë të bashkëpunojnë në luftën kundër financimit të terrorizmit, legalizimit të të ardhurave të fituara me rrugë kriminale dhe krimit kibernetik, deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pas bisedimeve me Presidentin e Ekuadorit, Rafael Correa Delgado, në Kremlin.

Presidenti i Republikës së Ekuadorit, Rafael Correa Delgado, mbërriti në Moskë të hënën me një vizitë zyrtare.

Olimpiada Dimërore e vitit 2014 në Soçi ka marrë tani në dispozicion të vet edhe një objekt tjetër. Më 28 tetor u vu në shfrytëzim stacioni i ri hekurudhor "Adler", i cili është ndërtuar me përdorimin teknologjive më të fundit dhe në përputhje me kërkesat më të rrepta të sigurisë.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të stacionit të ri të trenit në Adler.

Ukraina nuk mund të jetë në të njëjtën kohë anëtare e asociuar e BE-së dhe anëtare e Bashkimit Doganor (BD), deklaroi Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Vendet e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) duhet të zhvillojnë lidhjet integruese në sfondin e zhvillimeve negative në ekonominë globale, të cilat patën një ndikim negativ në marrëdhëniet ekonomike mes vendeve të BSHP-së, mendon Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin.

Në Minsk Presidenti rus Vladimir Putin dhe liderët e tjerë të vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) janë mbledhur në takimin e radhës të Këshillit të Krerëve të Shteteve të BSHP-së.

Presidenti rus Vladimir Putin është i bindur në domosdoshmërinë e gjetjes së një rrugëzgjidhje paqësore dhe diplomatike të situatës rreth Sirisë.

Presidenti rus Vladimir Putin diskutoi me Kryeministrin e Holandës, Mark Rutte, situatën rreth misionit diplomatik rus në Hagë.

11 fitues të Çmimit Nobel për Paqe i kërkuan Presidentit të Rusisë Vladimir Putin për të nxjerrë nga paraburgimi në Murmansk aktivistët e organizatës "Greenpeace" të akuzar për pirateri, kjo e fundit e ngritur ndaj tyre pas përpjekjes për t’u futur me forcë në platformln e naftës "Prirazllomnaja".

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan do të takohen në Moskë në fund të vjeshtës, njoftoi Zv. Ministri i Jashtëm rus Aleksei Meshkov.

Mbi zhvillimin e një bisede telefonike midis Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, dhe Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, njofton shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin më 21 tetor do të diskutojë me Kryeministrin e Indisë, Manmohan Singh, mbi situatën në Siri dhe Afganistan.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i shprehu ngushëllimet e tij Presidentit të Republikës së Filipineve, Benigno Aquino, në lidhje me viktimat e tërmetit.

Belgjika ftoi Presidentin e Rusisë Vladimir Putin për të kryer një vizitë zyrtare në Bruksel në kuadër të Samitit të ardhshëm të janarit BE-Rusi.

Autori i biografisë së Presidentit të Rusisë, Lordi britanik Peter Truscott, propozoi Kryetarin e shtetit rus për Çmimin Nobel për Paqe.

Furnizimi me armë i grupeve ilegale minon bazat e sigurisë në botë.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
5
6
10
12
13
18
19
20
21
22
24
26
27
31