×
Vladimir Putin, Shtator 2012
Presidenti i kompanisë më të madhe ruse të naftës "Rosneft" Igor Seçin i dha Kreut të Venezuelës Hugo Chavez si dhuratë nga Presidenti i Rusisë Vladimir Putin një kone të “Terrier” (racë qeni) të zi rus.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin deklaroi mbi papranueshmërinë e përdorimit të forcës në anashkalimin e Kartës së OKB-së. Sipas mendimit të tij, "i ashtuquajturi menaxhim i krizës nuk po funksionon".
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ditën e mërkurë do të marrë kredencialet e 21 ambasadorëve të rinj nga 21 vende të huaja. Ceremonia do të zhvillohet tradicionalisht në sallën e Aleksandrit në Pallatin e Madh të Kremlinit.
Bazat ushtarake ruse në Kirgistan dhe Taxhikistan do të sigurojnë stabilitetin në Azinë Qendrore, pas tërheqjes së forcave të NATO-s nga Afganistani. Për këtë deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pas bisedimeve me Presidentin e Kirgistanit Almazbek Atambaev.
Rusia do të bëjë gjithçka që ka mundësi që në bashkëpunim energjetik me Bashkimin Evropian të mos ketë vështirësi. Për këtë Presidenti Vladimir Putin deklaroi në takimin me Kreun e Serbisë Tomisllav Nikoliç. Lideri serb mbërriti në Soçi me ftesë nga Presidenti i Rusisë. Vladimir Putin, nga ana tjetër, mori një ftesë për në Serbi në ceremoninë e fillimit të ndërtimit në këtë vend të gazsjellësit "Rrjedha e Jugut" (ang. "South Stream", rus. «Южный поток»).
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin morri pjesë sot në Samitin e Biznesit të Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC), i cili po zhvillohet në Vladivostok. Ai, në veçanti, foli për perspektivat e integrimit në hapësirat nga Oqeani Paqësor deri në Oqeanin Atlantik dhe për problemet e ushqimit dhe sigurisë energjitike.
Rusia nuk ka ndërmend të rishikojë qëndrimin e saj ndaj Sirisë. P
Para samitit të Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) në Vladivostok, Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mori pjesë në një projekt për të shpëtuar shpendin Krillë (Siberian White Crane) në Jamal, duke u ngritur në ajër me deltaplan.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mbërriti në Vladivostok. Qëllimi kryesor i kë
Në një intervistë për kanalin televiziv Russia Today Presidenti i Rusisë Vladimir Putin
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin dha një intervistë për kanalin televiziv Russia Today, n
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mbërriti në Vladivostok, ku po mbahet Java e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) dhe ditën e premte do të hapet samiti i Biznesit i liderëve të biznesit i Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik.
Rusia do të punojë me këdo që do zgjidhet president i SHBA, ndërsa efektiviteti i këtij bashkëveprimi do të varet vetëm nga vullneti i partnerëve amerikan, deklaroi Presidenti Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin deklaroi se ai është i gatshëm të punojë me çdo administratë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
3
4
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
28
29
30