×
Kaukazi

Pas Olimpiadës Dimërore në Soçi në Kaukazin Perëndimor "do të vendoset" popullata e leopardit të Azisë Qendrore. Rigjenerimi i tyre në natyrën e egër - punë shumë e vështirë dhe e komplikuar. Megjithatë, ky program i iniciuar nga Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në vitin 2009, po realizohet me sukses.

Presidenti gjeorgjian Mihaill Saakashvili (Mikhail Saakashvili) pranoi sot humbjen e partisë së tij në zgjedhjet parlamentare. Në këtë mënyrë përfundoi kapitulli anti-rus në historinë bashkëkohore të Gjeorgjisë.

Karlovi Vari rus do të bashkohet me klasterin e turizmit të Kaukazit të Veriut. Në zonën legjendare të quajtur Mineralnie Vodi (Ujërat Minerale) do të krijohet një vendpushim spa i klasit botëror. Projekt i ri me vlerë prej 250 milionë dollarë do të kombinojë në vetvete turizmin ekstrem dhe mundësinë për të përmirësuar shëndetin në ujërat minerale.
Moska do t’i ndihmojë çerkezët, që jetojnë në Siri, të kthehen në shtëpi. Në komunitetin çerkez, që gjëndet në Siri, nisën të flasin mbi emigrimin në atdheun historik - në Kaukazin e Veriut, mbasi opozita e armatosur kaloi në terror, duke viktimizuar pothuaj çdo ditë me dhjetra jetë njerëzish paqësorë.
Udhëtimin e vet të parë pas regjistrimit zyrtar si kandidat për president Kryeministri rus Vladimir Putin e ndërmorri në Çeçeni. Në mbledhjen e zhvilluar në qytetin çeçen Gudermes Kryeministri rus rikonfirmoi se zhvillimi i republikave të Kaukazit të Veriut do të mbetet një ndër detyrat prioritare për qendrën federale.
Në Beslan (qytetin e Republikës ruse të Osetisë së Veriut në Kaukaz) sot filluan aktivitetet funerale për nder të kujtimit të të vrarëve në shkollën № 1, të cilat do të zgjasin 51 orë e 50 minuta.
Në Kaukazin e Veriut në shtator do të zhvillohet konferenca për parandalimin e ekstremizmit. Organizatore e saj është Qendra Islamike e organizatave myslimane të Rusisë, e cila bashkon 54 bashkësi fetare.
Presidenti i Federatës Ruse u bëri thirrje organizatave myslimane të mbështesin procesin e kthimit në Kaukaz të përfaqësuesve të popujve me kombësi jokaukaziane.
Në Osetinë e Veriut, atdheu i muzikantit të madh, do të ndërtohet Qendra kaukaziane kulturoro-muzikore e Gergievit. Ky projekt është ndërtuar nga arkitekti i famshëm britanik Norman Foster.
U arrit të zbulohet akti terrorist që u realizua në tregun qendror të Vladikaukazit. Sh
Konsultimet e Gjenevës për stabilitetin dhe sigurimin në Transkaukazi po hyjnë në qorrsokak, deklaroi Përfaqësuesi fuqiplotë i Presidentit të Osetisë së Jugut Boris Çoçiev.
Muajt e fundit janë zhvilluar intensivisht negociata në lidhje me rregullimin e konfliktit të Karabahut. Takimet e liderëve të Armenisë dhe Azerbajxhanit me pjesëmarrjen e ndërmjetësve, në veçanti, të Presidentit rus ndjekin njëri tjetrin.
Në Berlin u themelua Shoqata e miqësisë Gjermani-Oseti e Jugut. Atë e kryesoi veprimtari i shquar shoqëror, Sekretari i degës gjermane të Forumit Evropian për Paqe Heinz Vendt.
Banka Europiane për Zhvillim dhe Rikonstruksion (BEZR) rriti treguesin parashikues të rritjes së ekonomisë
Këshilli i Federatës-Dhoma e lartë e parlamentit të Rusisë-do të
Në bazat ushtarake të Gjeorgjisë nën drejtimin e instruktorëve të huaj
Energjetika dhe problemet rajonale përbëjnë bazën e rendit të ditë

Terroristët në Kaukazin e Veriut duhet të asgjesohen dhe kjo duhet bër

7 të vrarë dhe më tepër se 10 të plagosur-i tillë është rezultati i trishtueshëm, tejet pikëllues i sulmit të ndërmarrë prej guerrilasve ndaj shërbimit të patrullës rrugore në Mahaçkalla.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev kërkoi nga Kreu i Shërbimit Federal të Sigurimit
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30