×
Ballkani

Projekti i tubacionit të gazit natyror Trans Adriatic (Trans Adriatic Pipeline,TAP) mbushi plot 10 vjet. Punës për ndërtimin e tij kanë premtuar t’ia hyjnë aty nga viti 2015. Mjaft vende të BE-së shpresojnë shumë se ky projekt, në favor të të cilit bëri zgjedhjen e vet Konsorciumi "Shah Deniz", nuk do të përsërisë fatin e trishtueshëm të famëkeqit "Nabucco" dhe do të ndihmojë në uljen e çmimit të gazit.

Përmbytjet e kohëve të fundit në Ballkan u zëvendësuan nga vapa e madhe. Në Kroaci, Serbi, Mal të Zi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Maqedoni dhe Slloveni termometrat po lëvizin drejt shenjës 40 gradë Celsius.
Anëtarësimi i vendeve të Ballkanit në NATO nuk do të zgjidhë
Kreu i koncernit rus "Gazprom" Aleksei Miller më 28 shkurt do të vizitojë Serbinë, ku
Në takimin me Zoran Anxhelkoviç në maj të vitit 2005, kur ai ishte Zëvendës kryetar i Skupshtinës së Serbisë dhe njëkohësisht Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste të Serbisë, ne kemi biseduar për Bashkimin shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi, dhe, natyrisht, për Kosovën.
Me Zoran Gjingjiç jam njohur në fund të vitit 1999 në Berlin. Pas përpjekjes së dështuar për të rrëzuar nga pushteti Millosheviçin me anë të bombardimeve të NATO-s në pranverën e vitit 1999, u morr vendimi për mbështetjen dhe inkurajimin e opozitës së bashkuar dhe liderit të saj, Zoran Gjingjiç. Intervistën e tij të parë Gjingjiç ia dha me shumë dëshirë gazetarit rus.
Biseda jonë e fundit u zhvillua në vjeshtë të vitit 2011 në Zagreb. Unë atëhere iu luta Z. Stipe Mesiç të shprehë pikëpamjen e tij në lidhje me atë, se sa të interesuara ishin "fuqitë e mëdha" në zhvillimin e skenarit negativ të ngjarjeve në Ballkan.
Me Stipe Mesiç unë u njoha në fillim të vitit 1992, kur ai erdhi në Kroaci për të xhiruar një film dokumentar për gazetarët e televizionit rus, të zhdukur pa lënë gjurmë, respektivisht Viktor Nogin dhe Gennadi Kurin. Këta korrespondentë të Programit informativ rus "Vremia" (russ.«Время») u nisën nga Beogradi më 1 shtator të vitit 1991, kurse më 2 shtator humbën pa lënë gjurmë në afërsi të qytezës Kostajnica. Deri sot e kësaj dite nuk ka asnjë informacion në lidhje me atë që ndodhi në të vërtetë atje me dy gazetarët.
Me Borka Vuçiç (Borka Vučić) unë jam njohur gjatë viteve të punës sime në Beograd. Ajo për një kohë të gjatë ka qenë Kryetare e Bankës Qendrore të Jugosllavisë dhe Ministre e Financave e vendit. Edhe sot e kësaj dite vazhdojnë të qarkullojnë fjalë, se nëpërmjet duarve të saj kanë kaluar qindra miliarda dollarë.
Të paktën 24 persona kanë humbur jetën në Europë si pasoj
Me Emir Kusturicën unë kam patur rastin të takohem disa herë, edhe në Serbi, edhe në Rusi. Të intervistosh këtë njeri kaq interesant është me të vërtetë fat i madh, ndërsa biseda me të nuk është vetëm kënaqësi, por edhe një punë e madhe, serioze, duhet thënë. Si një sarajevas i vërtetë, Kusturica ka një sens të mrekullueshëm humori.
Për shumë vite të punës sime në Ballkan mua më ka rënë rasti të takohem disa herë me Emir Kusturicën. Kam qenë i ftuar si mysafir në shtëpinë e tij në malin Mokra, kemi biseduar ne edhe një vit më parë në Moskë, shkruan Konstantin Kaçalin. Dhe, duhet thënë, se Emiri ka një vizion të pazakontë ndaj botës, ai përsiat në mënyrë shumë interesante rreth njerëzve bashkëkohorë, mbi marrëdhëniet me kulturën perëndimore dhe për spiritualitetin sllav.
Kur më 16 nëntor Kryetari i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë (ICTY), amerikani Theodor Meron, deklaroi se gjeneralët kroatë të luftës Ante Gotovina dhe Mlladen Markaç lirohen nga akuzat dhe si rrjedhojë lihen të lirë, në gjithë Kroacinë filloi festimi i bujshëm i kësaj ngjarje.
Në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëpunim
Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA Shefja e Departamentit amerikan të Shtetit Hillary Klinton ndërmorri një udhëtim në Prishtinë. Pas takimeve me Presidenten Atifete Jahjaga dhe Kryeministrin Hashim Thaçi ajo konfirmoi se Shtetet e Bashkuara kanë qenë gjithmonë me Kosovën dhe se do të mbeten partnere të saj edhe në të ardhmen.
Katër ditë me radhë përfaqësuesit e BE-së dhe të SHBA-së u përpoqën të përfundojnë, siç u shpreh përfaqësuesi i Departamentit Amerikan të Shtetit, «punët e papërfunduara» (angl. unfinished business) në Ballkan.
Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Barack Obama dhe Mitt Romney pothuajse u barazuan në rejtingun e simpative të votuesve. Në debatet e fundit televizive fitoren në mënyrë bindëse e korri Obama. Edhe pse politika e jashtme nuk luan ndonjë rol të madh në jetën e amerikanëve, dueli televiziv në lidhje me çështjet globale ka qenë gjithmonë një barometër i kompetencës së kandidatëve presidencialë.
Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton javën e ardhshme do të vizitojë Algjerinë dhe vendet e Ballkanit, njoftoi Departamenti Amerikan i Shtetit.
Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit miratoi krijimin e të ashtuquajturës Ligë Ballkanase. Ky do të jetë një kampionat i bashkuar i vendeve të ish-Jugosllavisë, i pari në histori.
Në kinematë ruse doli filmi “Toka e gjakut dhe mjaltit”, një debutim regjisorial ky i artistes së Hollivudit me famë botërore Anzhelina Zholi (Angelina Jolie). Filmi, që bën fjalë mbi konfliktin ushtarak në Ballkan, njëzet vjet më parë, duke u shfaqur në ekranet e botës, shkaktoi bujë të madhe dhe ka marrë vlerësime kontradiktore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30