×
Algjeria, Janar 2013
Shtatë qytetarët japonezë, të cilët u kapën nga terroristët në uzinën e përpunimit të gazit në Algjeri, u kthyen në shtëpi, njofton ditën e premte televizioni japonez.
Kreu i grupit "Të nënshkruarit me gjak" Mokhtar Belmokhtar më 21 janar u shfaq n
Të dielën në afërsi të vendburimit të gazit në lindje
Norvegjia do të kryejë hetimin e saj për rrëmbimin e punonjësve
Ambasadori i Algjerisë Sid Ali Ketrandji u thirr ditën e premte në Ministrinë e
Sulmi i militantëve mbi kompleksin e naftës dhe të gazit të kompanisë
Britania e Madhe duhet të jetë e përgatitur për përkeqë
Militantët hodhën në erë një uzinë nafte dhe gazi në Algjeri, ku më shumë se një ditë u mbajtën peng punonjësit vendas dhe ata të huaj të koncernit shtetëror “Sonatrach”, njoftuan mediat vendase.
Rreth 180 pengje arritën t’u shpëtonin terroristëve që sulmuan kompleksin e naftës dhe gazit në juglindje të Algjerisë. Brenda në ndërtesën e zaptuar ka ende pengje, njofton Agjencia Reuters.
Si pasojë e sulmeve të helikopterëve luftarakë algjerianë mbi kompleksin e gazit në Sahara mbetën të vrarë 35 pengje dhe 15 islamistë-pengmarrës, njofton kanali televiziv "Al Jazeera". Mes viktimave ka edhe shtetas të huaj.
Helikopterët e Forcave Ushtarake Ajrore të Algjerisë bombarduan të enjten objektin e kompanisë BP (British Petroleum) në In Amenas, ku militantët mbajnë të ngujuar pengjet, njofton Agjencia Reuters.
Terroristët algjerianë, të cilët rrëmbyen pengjet e huaja, kërkojnë t’u vihen atyre në dispozicion 20 xhipa dhe një korridor i sigurt kalimi deri te kufirin me Malinë, njofton ditën e enjte gazeta "El-Khabar".
Një shtetas francez u vra të mërkurën në jug të Algjerisë gjatë një sulmi të militantëve islamistë ndaj një objekti nafte të kompanisë BP (British Petroleum).
Algjeria i ka lejuar avionëve luftarakë francezë të përdorin hapësirën ajrore të saj për të kryer sulme kundër islamistëve në Mali.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31