×
NATO, Prill 2013
Përpjekjet e Gjeorgjisë për t'u bashkuar me NATO-n do të kurorëzohen me sukses. Ketë bindje shprehu sot Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Hugh Bayley, në seminarin ndërkombëtar "Rose Ross" që po mbahet në Tbilisi.
NATO shfaqi gatshmërinë e vet për të ndihmuar Ukrainën në
Trupat e NATO-s dhe forcat afgane të sigurisë po arrijnë fitoren në luftën kundër lëvizjes "Taleban", deklaroi ditën e enjte Komandanti i Forcave Ndërkombëtare Ndihmëse të Sigurisë (ISAF) në Afganistan, Gjenerali Joseph Dunford.
NATO kërkon që Pheniani të heqë dorë nga arma bërthamore, zhvillimi i programit raketor si dhe të përmbahet nga provokimet e mëtejshme.
Javën e ardhshme Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen do të vizitojë Korenë e Jugut dhe Japoninë, njoftoi të martën shërbimi për shtyp në selinë e NATO-s.
Ditën e martë në provincën Nangarhar u rrëzua një helikopter ushtarak i Forcës Ndërkombëtare të Mbështetjes së Sigurisë (ang. International Security Assistence Force, ISAF) në Afganistan, njoftojnë autoritetet lokale.
Rusia kërkon hetimin e rrethanave të vdekjes së grave dhe fëmijëve
Katër policë dhe dy banorë paqësorë kanë gjetur vdekjen si rezultat i bombardimit nga avionët e NATO-s të provincës Ghazni (në jug të Afganistanit).
Aleanca e Atlantikut të Veriut synon të krijojë forcat e reagimit për të ndihmuar vendet aleate në përballimin e sulmeve kibernetike, njoftoi ditën e martë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Zëvendës-sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Alexander Vershbow, deklaroi në një intrevistë për gazetën "Kommersant" (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
3
5
6
7
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
26
27
28
30