×
NATO, 2011
Presidenti afgan Hamid Karzai kërkoi nga NATO ndërprerjen imediate të inkursioneve të natës. Siç deklaroi në Kabul përfaqësuesi i tij, Presidenti nuk dëshiron që të huajtë të dynden me bastisje në shtëpitë afgane.
Laboratori shkencor amerikan me Rover “Kyuriositi” (“Curiosity”) ia hyri punës studimore në kozmos, të llogaritur për kohën e fluturimit të tij 8-mujor drejt Planetit të Kuq.
Për parandalimin e sulmeve ajrore të NATO-s Pakistani po vendos mjetet e veta ushtarake të mbrojtjes kundërajrore në zonën e kufirit me Afganistanin. Për këtë deklaroi të premten Përfaqësuesi i Komandës ushtarake, gjenerali Ashfaq Nadeem.
Komanda e ushtrisë së Pakistanit deklaroi mbi qëllimin e saj për të
Kontradiktat ekzistuese, në lidhje me mbrojtjen evropiane antiraket, u bënë temë kyçe e mbledhjes së Këshillit NATO-Rusi që përfundoi në Bruksel.
Komanda ushtarake e Pakistanit i dha ushtrisë “liri të plotë veprimi” në rast të sulmeve të reja të NATO-s në territorin e vendit.
Moska nuk ka dhënë ende pëlqimin e vet për zhvillimin e samitit NATO-Rusi në Çikago, deklaroi të mërkurën Zëvendës drejtori i Departamentit të Sigurimit dhe Çarmatimit të MPJ të Federatës Ruse Vladimir Leontiev.
Situata në Evropë, në lidhje me zbatimin e planeve të SHBA për vendosjen
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov bëri thirrje për hetimin e veprimeve të NATO-s. Forcat e Aleancës së Atlantikut të Veriut të shtunën ndërmorrën një sulm ajror mbi një pikë kontrolli në territorin e Pakistanit.
Si rezultat i përleshjeve midis forcave të NATO-s dhe serbëve, që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës, u plagosën 25 ushtarakë të Aleancës, thuhet në deklaratën e përhapur sot nga KFOR-i.
Presidenti rus Dimitri Medvediev doli në prag me një deklaratë të ashpër, n
Paqeruajtësit e NATO-s në veri të Kosovës vunë në pë
Përgjigja e Rusisë ndaj vendosjes së sistemit të mbrojtjes antiraket në Evropë nuk duhet të perceptohet dhe të interpretohet si fillim i një gare të re të armatimeve.
SHBA hoqën dorë nga anagazhimet e veta përpara Rusisë në kuadër të Traktatit për Armatimet Konvencionale në Evropë (TAKE).
NATO do të studiojë me shumë kujdes deklaratat e Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev në lidhje me mbrojtjen antiraket (MAR). Për këtë raportoi Zëdhënësja e Aleancës së Atlantikut të Veriut Oana Lungesku.
Dimitri Medvediev iu drejtua sot me anë të një mesazhi televiziv qytetarëve të vendit në lidhje me situatën e krijuar rreth mbrojtjes antiraket (MAR) të vendeve të NATO-s në Evropë. Presidenti rus shpjegoi se programi amerikan i MAR në Evropë tashmë startoi.
Rusia do të dalë nga Traktati mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO), në qoftë
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev bëri një deklaratë në lidhje me problemin e
SHBA shprehen të gatshme ti ofrojnë Rusisë informacionin mbi raketat e veta të destinuara për mbrojtjen evropiane antiraket.
Dimitri Medvediev deklaroi se në një kohë të afërt do ti bë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31