×
NATO

Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Philip Breedlove dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rusisë Valeri Gerasimov ranë dakord për shkëmbimin e informacionit dhe bashkëpunimin e mundshëm në garantimin e sigurisë së Lojrave Olimpike në Soçi.

NATO po ndjek me shqetësim zhvillimin e ngjarjeve në Ukrainë dhe i bën thirrje të gjitha palëve konfliktuese që të përmbahen nga përdorimi i dhunës, shkroi në Twitter Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Alexander Vershbow.

Ministrat e jashtëm të 28 vendeve anëtare të NATO-s pritet të diskutojnë sot në një takim në Bruksel zhvillimin e ngjarjeve në Ukrainë, njoftoi një zyrtar në selinë e Aleancës së Atlantikut të Veriut me kusht të ruajtjes së anonimitetit.

Pakistanezët bllokuan rrugën kryesore, përmes së cilës dërgohen mallrat e NATO-s në Afganistan, duke protestuar në këtë mënyrë kundër sulmeve të shpeshta të avionëve amerikanë pa pilot.

Nëse dikush në Rumani nuk e di ende, së shpejti do të ketë mundësi të bindet se sa "kënaqësi" e madhe është të bësh plazh në afërsi të kapshme nga syri prej bazës ushtarake. Mbi ndjesitë e veta nga kjo fqinjësi e pakëndshme mund të tregojnë turistët, të cilët këtë verë u ndodhën me pushime në resortin qipriot të Paphos në momentin kur dhënia e goditjes mbi Sirinë, e ndodhur gjeografikisht fare pranë, dukej e pashmangshme.

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë është indinjuar nga deklaratat e përfaqësuesve të lidershipit të Polonisë dhe vendeve balltike në lidhje me faktin që stërvitjet "Steadfast Jazz-2013", e mbajtura nga NATO, treguan gatishmërinë e aleatëve për të mbrojtur vendet e Europës Lindore - anëtare të Aleancës - prej kërcënimit nga Lindja.

Njëkohësisht me zhvillimin në Poloni dhe në brigjet e Balltikut të stërvitjeve strategjike të Forcave të reagimit të shpejtë të NATO-s "Steadfast Jazz", Aleanca e Atlantikut të Veriut filloi përgatitjen për manovrat ushtarake ndërkombëtare që do të mbahen në vitin 2015. Për këtë deklaroi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.

Rusia dhe NATO nuk e kanë zgjidhur ende problemin e sistemit të mbrojtjes antiraket, konfirmoi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, duke hapur takimin e parë në dy vitet e fundit të Këshillit NATO-Rusi në rang ministrash të mbrojtjes.

Redaksia e "Zërit të Rusisë" mori një letër nga e veja e Muammar Gaddafit, Znj. Safia Farkash. Në redaksinë e Radiokompanisë letrën e dorëzoi motra e saj - Znj. Fatima Farkash.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, deklaroi të enjten në Athinë në një konferencë të përbashkët shtypi me Kreun e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos, se përdorimi i forcës ushtarake kundër Sirisë nuk do të çojë në zgjidhjen e konfliktit në atë vend, njoftuan mediat e huaja.

Kreu i i Komitetit të Dumës Shtetërore të Rusisë për Çështjet Ndërkombëtare, Aleksei Pushkov, deklaroi mbi dështimin e operacionit të NATO-s në Libi, pas rrëmbimit të Kryeministrit të vendit Ali Zeidan.

Një grup i luftanijeve të NATO-s mbërriti me një vizitë jozyrtare në Shën Petersburg, njoftoi shërbimi për shtyp i Qarkut Ushtarak Perëndimor të Rusisë.

Presidenti afgan Hamid Karzai kritikoi NATO-n, duke e akuzuar komandën e Aleancës së Atlantikut të Veriut se gjatë 10 viteve operacione ushtarake Perëndimi nuk ia arriti të sigurojë stabilitetin në vendin e tij.

Disa nga punonjësit e Shtabit të Komandës Supreme të Forcave Aleate të NATO-s në Europë, i cili ndodhet në afërsi të qytetit belg Mons, si dhe punonjësit e bazës së Forcave Ushtarake Ajrore të SHBA-së pranë Charleroi, janë dërguar në pushime teknike për shkak të krizës buxhetore në Shtetet e Bashkuara.

Sot fillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake mes Rusisë dhe NATO-s (23-27 shtator) kundër terrorizmit ajror "Qielli i vigjiluar 2013". Nga NATO në këto stërvitje do të marrin pjesë Polonia, Turqia dhe Norvegjia. Gjatë stërvitjeve do të simulohen situatat e neutralizimit dhe shoqërimit nga avionët gjuajtës të një avioni me "keqbërës" në bord, si dhe parandalimi i sulmeve terroriste.

Rusia dhe NATO-ja po fillojnë stërvitjet mbi luftën kundër terrorizmit ajror "Qielli vigjilent-2013". 

Nga data 23-27 shtator në kuadër të bashkëpunimit ndërkombëtar mes Rusisë dhe NATO-s në luftën kundër terrorizmit do të zhvillohen stërvitjet "Qielli vigjilent 2013", qëllimi i të cilave është sigurimi i koherencës së veprimit për të parandaluar sulmet terroriste, duke përdorur avionët civilë.

Aeroplanët e NATO-s identifikuan vizualisht avionin rus "IL-20", i cili po fluturonte përgjatë kufijve të jashtëm të ujrave territoriale të Letonisë.

Një kolonë cisternash karburanti, e cila transportonte nga Pakistani lëndë djegëse për kontigjentin e NATO-s në Afganistanin fqinj, iu nënshtrua një sulmi nga persona të armatosur.

Disa vende anëtare të NATO-s kanë nënshkruar marrëveshje sekrete me Shtetet e Bashkuara mbi modernizimin e armëve taktike bërthamore amerikane, të dislokuara në territorin e tyre, njoftuan mediat belge, duke cituar Hans Christensen - Drejtorin e Projektit të Informacionit Bërthamor në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31