×
Tajlanda, 2013

Në Tajlandë, pas një ndërprerje të shkurtër për shkak të festimit të ditëlindjes së Mbretit, rifilluar protestat kundër autoriteteve qeverisëse të vendit.

Demonstruesit, të udhëhequr nga iniciatori i protestës, formuan një autokolonë dhe iu drejtuan Departamentit qendror të Policisë Kombëtare në Bangkok, njoftoi televizioni lokal.

Qeveria dhe opozita e Tajlandës ranë dakord të ndalojnë konfrontimin mes tyre për disa ditë.

Kryeministrja tajlandeze Yingluck Shinawatra deklaroi se ajo nuk do të japë dorëheqjen dhe nuk do të shpërndajë parlamentin, pasi ajo e konsideron qeverinë e saj kushtetuese.

Sot në Tajlandë mijëra protestues iu drejtuan Ambasadës së SHBA-së dhe selisë së partisë në pushtet.

Në Tajlandë ndodhi përleshja e parë midis demonstruesve që mbështesin qeverinë dhe opozitarëve, të cilët kërkojnë dorëheqjen e Kryeministrit të vendit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, u bëri thirrje të gjitha partive në Tajlandë që të vetëpërmbahen dhe të mos arrijnë deri në përdorimin e dhunës.

Pjesëmarrësit e protestave antiqeveritare në Tajlandë po marshojnë drejt kompleksit të ndërtesave të institucioneve qeveritare, të cilat ndodhen jashtë kryeqytetit të vendit, Bangkok.

23 persona janë hospitalizuar pas aksidentit të ndodhur me autobusin që transportonte turistët rusë në rrethinat e resortit Pattaya në Tajlandë.

Një autobus me turistë rusë u përmbys të premten në rrethinat e resortit turistik tajlandez Pattaya.

Zjarrfikësit e qytetit të Phuket (Tajlandë) po luftojnë me zjarrin në një supermarket të madh, një re tymi është ngritur në qiell në një lartësi prej 1 km, njoftuan mediat lokale.

Në Tajlandë u arrestua një shpërndarës droge, i cili donte të ndihmonte viktimat e përmbytjes së fundit me lëndë narkotike.

Sot në Tajlandë në provincën e Kanchanaburi u përmbys një autobus që transportonte turistë rusë.

Në Tajlandë numri i viktimave të përmbytjeve të mëdha, që kanë përfshirë 33 nga 76 provincat e vendit për shkak të shirave të dendur që nga mesi i shtatorit, arriti deri në 30 persona.

Në aeroportin e kryeqytetit të Tajlandës, Bangkok, kreu një ulje të vështirë avioni i pasagjerëve Airbus 330-300 i kompanisë ajrore Thai Airways.

Një shpërthim gjëmoi sot pranë një prej ndërtesave administrative në ishullin Phuket në Tajlandë.

Banka Qendrore e Tajlandës njoftoi se transaksionet me Bitcoin (valuta virtuale) në vend janë shpallur të jashtëligjshme, pasi për momentin nuk ekziston legjislacioni përkatës në bazë të të cilit mund të rregullohej qarkullimi i monedhës virtuale.

Njolla e naftës, e krijuar si rezultat i derdhjes së naftës së papërpunuar (bruto) në Detin e Kinës Jugore, ka arritur tashmë në një nga plazhet e ishullit turistik Samet në Gjirin e Tajlandës.

Sipas njoftimeve të policisë tajlandeze, 19 persona humbën jetën dhe 20 të tjerë pësuan lëndime të shkallëve të ndryshme si rezultat i përplasjes së një autobusi udhëtarësh dykatësh me një kamion.

Së paku 30 persona, shumica e të cilëve turistë të huaj, u lënduan të mërkurën si pasojë e daljes nga shinat të një treni në veri të Tajlandës.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31