×
Bashkimi Europian, Prill 2013
Ekaterinburgu, një nga qendrat rajonale me zhvillim më dinamik të Rusisë, në vitet e fundit po bëhet gjithnjë e më shpesh platformë e organizimit të evenimenteve të mëdha ndërkombëtare.
Niveli i papunësisë në 17 vendet e zonës së euros vazhdon t
Përdorimi i armës kimike në çdo situatë qoftë është krejtësisht i papranueshëm - këtë pozicion të Bashkimit Evropian e deklaroi ditën e premte Michael Mann, Përfaqësuesi zyrtar i Kryetares së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton.
Këshilli i BE-së vendosi të lejojë blerjen e naftës nga rebelët sirianë si dhe investimet e shitjen e pajisjeve për industrinë e naftës në Siri.
Këshilli i BE-së i lidhi negociatat për pranim e Serbisë në Bashkimin Evropian me Marrëveshjen mbi Asociimin me Kosovën dhe e shtyu vendimin për zhvillimin e tyre deri në qershor.
Komisioni Europian rekomandoi sot fillimin e negociatave për pranimin e Serbisë në BE. "Komisioni Evropian
Qeveria serbe miratoi sot planin e marrëveshjes mbi normalizimin e marrëdhënieve bilaterale mes

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për çështjet e bashkëpunimit me Ukrain

Rusia mund të shndërrohet në një “komardare shpëtimi” pë
Moska është mëse e bindur se Bashkimi Evropian do të mbetet partneri më
Komisioni Europian publikoi rezultatet e kontrollit të fundit, të kryer në territorin e BE-së në produktet e mishit të viçit, si pasojë e të cilit rezultoi se rreth 5% e produkteve të kontrolluara përmbanin mish kali.
Komisioni Evropian njoftoi mbi rritjen e theksuar të rasteve të trafikimit të qenieve njerëzore në BE dhe rënien e statistikës së zbulimit të krimeve të tilla.
Programet e ndihmës për Irlandën dhe Portugalinë mund të korrigjohen që javën e ardhshme.
Ditën e enjte Parlamenti moldav me shumicë votash ratifikoi marrëveshjen, në bazë të të cilës vendi mund të marrë pjesë në operacionet ushtarake ndërkombëtare të iniciuara nga Bashkimi Evropian.
Serbia i shpreh mirënjohjen e saj të thellë Rusisë për atë
Ekspertët e BE-së cilësuan Spanjën dhe Slloveninë si vendet anëtare të BE-së me problemet më të vështira ekonomike dhe bënë thirrje për marrjen e masave urgjente në lidhje me zgjidhjen e tyre.
Diplomatët e BE-së në Phenian ende nuk kanë vënë re ndonj
Komisioni Europian dënon evazionin fiskal dhe do të luftojnë kundër këtij fenomeni në rast se taksat refuzohet të paguhen si nga personat fizikë, ashtu edhe nga kompanitë si dhe vendet e treta, deklaroi të enjten Zëdhënësi i tij Olivier Bailly.
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
5
6
7
8
13
14
17
20
21
23
24
25
27
28
29