×
Bashkimi Europian, Janar 2013
Këshilli i BE-së për Punët e Jashtme konfirmoi detyrimet e tij të qëndrueshme për mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Mali-t.
Sindikatat e bashkëpunëtorëve të selisë së BE-së bë
Forcat e Bashkimi Evropian do të mbeten për një kohë të gjatë
Bashkimi Europian e ka mirëpritur miratimin unanim të rezolutës 2087 të Kë
Presidenti francez François Hollande shpreson se Britania e Madhe do të mbetet anëtare e Bashkimit Europian, deklaroi të mërkurën Përfaqësuesja zyrtare e qeverisë franceze, Najat Vallaud-Belkacem.
Gjermania e sheh Mbretërinë e Bashkuar si një pjesë aktive dhe konstruktive të
Britania e Madhe mund të zhvillojë një referendum për daljen nga Bashkimi Evropian n
Rusia duke filluar që nga 1 prilli do të ndalojë përkohësisht importimin e farërave të patateve nga BE-ja.
Ish-Kryeministri i Rusisë, Eugjeni Primakov, në një emision në Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" u shpreh si vijon: "Evropa po demonstron qartë se pa struktura mbikombëtare nuk mund të ketë integrim.
Në vendet europiane janë anulluar mijëra fluturime dhe udhëtime me tren për shkak të borës së dendur dhe stuhive.
Në Bashkimin Europian duke filluar që nga 19 janari do të vihen në qarkullim patentat
Bashkimi Europian, patentë shoferi
Bashkimi Europian, Serbia dhe Kosova ranë dakord për të krijuar një fond në
Më shumë nga kriza në Europë vuajnë markat e makinave luksoze dhe prodhuesit zviceranë të orave.
Belgët për nga vëllimi i kursimeve janë më të pasurit ndër gjithë banorët e Bashkimit Europian, njoftoi të enjten gazeta "Le Soir".
Verhovnaja Rada (parlamenti) e Ukrainës së shpejti do të fillojë procesin e liberalizimit të regjimit të vizave me Bashkimin Europian, deklaroi Zv. Kryeministri i Ukrainës, Konstantin Grishçenko.
Islanda ka pezulluar bisedimet për anëtarësimin në BE në prag të zgjedhjeve parlamentare të planifikuara për datën 27 prill.
Kryeministri britanik David Cameron më 22 janar do të mbajë një fjalim të r
Kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claud Juncker, la të kuptohej se në postin e kreut të Eurogrupit - Këshilli i Ministrave të Financave të 17 vendeve të Eurozonës - atë do ta zëvendësojë Ministri i Financave të Holandës, Jeroen Dijsselbloem.
Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut mori vendimin për gjobitjen e qeverisë italiane me 100.000 euro për mbajtjen e të burgosurve në qeli shumë të vogla. Vendi u obligua ta ndreqë situatën brenda një viti.
Niveli i papunësisë në eurozonë ka thyer një rekord të ri. Sipas
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
4
5
6
7
10
12
13
19
20
24
26
27
28
29