×
Bashkimi Europian, Mars 2011
Në Bruksel po hapet samiti i Bashkimit Europian, temë kryesore e të cilit do të bëhen masat për forcimin e euros.
Këshilli i Europës miratoi vendimin, i cili zgjeron sanksionet e aprovuara tashmë të
Ukraina është e gatshme për bashkëpunim me Bashkimin Doganor të Bjellorusisë
Të mërkurën Moska dhe Ankaraja shkëmbyen notat mbi hyrjen në fuqi të marrëveshjes së nënshkruar në maj të vitit të kaluar për udhëtimet e ndërsjellta të qytetarëve të dy vendeve.
Qeveritë e 17 vendeve të zonës së euros kapërcyen mosmarrëveshjet
BE njohu Këshillin Kalimtar Kombëtar të Libisë si “ndërmjetë
Lideri libanez Muammar Gaddafi kërcënoi BE për të ndërprerë mbështetjen e luftës me terrorizëm ndërkombëtar dhe emigracion ilegal.
Samiti urgjent i kryetarëve të shteteve dhe qeverive të BE u hap në Bruksel.
BE mbështet ndërmarrjen e masave të “vazhdimit të përgatitjes nga
Këshilli i Bashkimit Europian miratoi sanksione suplementare kundër Libisë, njoftoi në Bruksel përfaqësuesi i Hungarisë, e cila kryeson aktualisht në BE. Përmbajtja e sanksioneve nuk u bë publike prej tij.
BE dhe NATO në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri do të diskutojnë situatën e krijuar në Libi.
Për çështjen e heqjes së vizave Rusia është gati të shkoj
BE po përpunon sanksione shtesë ndaj Libisë, njoftoi Përfaqësuesja e lartë e BE-së për punët e jashtme dhe politikën e sigurimit Catherine Ashton.
Kryetari i Këshillit Europian Herman Achille Van Rompuy po zhvillon negociata me liderët e vendeve të Bashkimit Europian për thirrjen urgjente të samitit të BE në lidhje me situatën e krijuar në Libi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31