×
Sergei Lavrov, Qershor 2013
Rusia dhe Algjeria kanë një mendim unanim mbi faktin se kriza në Siri duhet të
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, deklaroi në një konferencë pë
Kontrata për furnizimin e Sirisë me komplekset raketore të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. "C-300") nga Rusia ende nuk është përmbushur, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një intervistë për agjencitë informative perëndimore.
Çështjen e reduktimit të armatimeve bërthamore duhet ta diskutojnë jo vetëm Rusia dhe SHBA, por dhe të gjitha vendet që posejdojnë armë të tilla. Kjo është deklaruar nga Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, në Forumin e 17-të Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut.
Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov deklaroi se Moska kundërshton shndërrimin e konferencës ndërkombëtare për zgjidhjen e konfliktit sirian në një akt publik të kapitullimit të Damaskut zyrtar.
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, në një intervistë dhënë kanalit televiziv amerikan CBS vuri në pikëpyetje arritjen e armëpushimit të shpejtë dhe rivendosjen e paqes në Siri. Bisedimet e planifikuara për në korrik në Gjenevë midis qeverisë së Bashar Al-Assad dhe opozitës u shtynë përsëri për një kohë të pacaktuar.
Opozita siriane në Qusair ka përdorur artilerinë dhe sistemet e mbrojtjes kundërajrore, deklaroi në një intervistë për kanalin televiziv amerikan CBS Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Mbështetja nga ana e Perëndimit e mundësisë së furnizimit me armë të opozitës siriane nuk do të ndihmojë në zgjidhjen e konfliktit.
Moska këmbëngul për pjesëmarrjen e Iranit në konferencën ndërkombëtare mbi Sirinë, deklaroi sot Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
5
8
9
10
13
14
15
16
17
19
22
23
24
26
27
28
29
30