×
Sergei Lavrov, 2013

Në Moskë janë të befasuar nga përpjekjet e vazhdueshme të Perëndimit për të ushtruar presion mbi Kievin pas marrëveshjeve të arritura prej tij me Moskën.

Procesi i shkatërrimit të armëve kimike siriane është duke u zhvilluar në përputhje të plotë me afatin e përcaktuar, deklaroi sot në Këshillin e Federatës Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, në kuadër të dialogut politik midis Rusisë dhe BE-së, do të mbajë më 16 dhjetor në Bruksel një takim në formatin e një drekë pune me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Çështje të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Catherine Ashton, njoftoi Dikasteri diplomatik rus.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov la një shënim në Librin e ngushëllimeve, që u hap në Ambasadën e Republikës së Afrikës së Jugut në Moskë, në lidhje me vdekjen e Nelson Mandelës.

Moska shpreh habi nga fakti se NATO po miraton një deklaratë për moslejimin e shpërndarjes së dhunshme të demonstratave në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së John Kerry "në margjinat" e takimit ministror të Këshillit NATO-Rusi (KNR), i cili do të mbahet të mërkurën në Bruksel.

Kërkesa për largimin nga pushteti të Presidentit Bashar Al-Assad ka për qëllim minimin e konferencës ndërkombëtare "Gjeneva-2", deklaroi sot Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Zbatimi i marrëveshjeve mbi programin bërthamor iranian, të arritura si rezultat i negociatave në Gjenevë, do të eleminojë shkakun e krijimit të sistemit të mbrojtjes antiraket në Europë, deklaroi të hënën Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Prania ushtarake në Detin Kaspik e shteteve që nuk janë pjesë e këtij raojni është e papranueshme, deklaroi sot Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov, në hapjen e sesionit të 34-të grupit të posaçëm të punës për statusin ligjor të Detit Kaspik.

Rusia beson në suksesin e negociatave të "Gjashtëshes" së ndërmjetësve ndërkombëtarë me Iranin, raundi i ardhshëm i të cilave hapet të mërkurën në Gjenevë, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov, paralajmëroi në lidhje me planet mbi sulmin ndaj Iranit.

Irani është i gatshëm, me shpejt nga sa pritej, të ndalojë pasurimin e uraniumit mbi 5%, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov.

Rusia është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Filipineve për të kapërcyer pasojat e fatkeqësisë natyrore që goditi vendin, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.

Rusia bën thirrje për të mos humbur mundësinë e krijuar për zgjidhjen e situatës së lidhur me programin bërthamor iranian, tha Sergei Lavrov në takimin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të ASEM - Forumit "Azi-Europë".

Koalicioni Kombëtar nuk mund të shndërrohet në një grup të bashkuar për të gjithë opozitën siriane, shprehet i bindur Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov.

Moska është e gatshme të diskutojë me Tokion çështjen e vendosjes së regjimit pa viza për udhëtimet e shkurtra, Japonia mendon se duhet të veprojmë gradualisht, njoftoi Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.

Marrëveshjet e Gjenevës për shkatërrimin e armëve kimike në Siri po përmbushen në mënyrë shumë efektive, por gjithsesi vihen re përpjekje për ta minuar këtë proces, deklaroi sot Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, pas bisedimeve me Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Evangelos Venizelos.

Rusia do të mbështesë përpjekjet e Greqisë për të kapërcyer vështirësitë ekonomike, deklaroi sot Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov, në një takim me Kryeministrin grek, Antonis Samaras.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, gjatë fjalimit të tij mbajtur sot në konferencën në Athinë "Gjon Kapodistria dhe marrëdhëniet bashkëkohore ruso-greke", bëri thirrje për moslejimin e vendosjes së linjave të reja ndarëse në Europë.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i quajti të papranueshme kërcënimet në adresë të Rusisë dhe vendeve të tjera që janë pro zgjidhjes paqësore të konfliktit sirian.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29