×
Sergei Lavrov, Korrik 2011
Në zgjidhjen e problemit libian duhet të marrin pjesë të gjitha forcat politike të vendit dhe jo vetëm opozita në Benghazi.
Rusia nuk do ti japë strehim Muammar Gaddafit në rast të dorëheqjes së tij, tha në një konferencë për shtyp në Moskë Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov.
Rusia dhe SHBA nënshkruan Marrëveshjen mbi birësimin, ranë dakort për
Marrëdhëniet ruso-amerikane aktualisht janë në rritje. Administrata e Presidentit Barack Obama hoqi dorë nga politika e të zotërve të mëparshëm të Shtëpisë së Bardhë, e cila çoi në konfrontimin serioz midis dy vendeve.
Dislokimi i mbrojtjes amerikane antiraket në Evropë nuk duhet të helmojë marrëdhëniet mes Moskës dhe Uashingtonit.
Moska paralajmëron kundër aplikimit të skenarit libian në Siri. Në takimin ministror
Ministër i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov në intervistën e vet dhënë Kanalit televiziv “Rusia 24” preku temat kyçe të marrëdhënieve me Perëndimin.
Zgjidhje e shpejtë e situatës në Libi nuk pritet, deklaroi në intervistën e vet dhënë TV rus Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov.
Mbledhja e Këshillit NATO-Rusi doli rezultative, u arrit progres në diskutimin e çështjeve aktuale.
Rusia shpreson se sistemi i mbrojtjes evropiane antiraket do të bëhet projekt i përbashk
Operacioni i NATO-s në Libi do të bëhet test për verifikimin e konceptit të ri strategjik të Aleancës së Atlantikut të Veriut, kurse diskutimet në lidhje me mbrojtjes evropiane antiraket - provë për marrëdhëniet mes Rusisë dhe NATO-s.
Rusia i bën thirje NATO-s për të kaluar nga frenimi i ndërsjelltë tek kundërshtimi i rreziqeve të përbashkëta kërcënuese.
Moska i quan të palejueshme përpjekjet e Perëndimit për përmbysjen e regjimeve të padëshirueshme për të në Lindjen e Afërme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
6
9
10
12
15
16
17
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31